شما اینجا هستید   |

    عمومی : فقدان آوینی و شهادتش موجب شد تا بچه‌های جبهه انقلاب قدر همدیگر را بیشتر بدانند | سخنرانی در مراسم «شبی با مرتضی»

مراسم پاسداشت بیستمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی با عنوان «شبی با مرتضی» در ایام سوگواری شهادت بانوی دوعالم، شب گذشته با حضور ابراهیم حاتمی کیا، سعید قاسمی، نادر طالب زاده، یوسفعلی میرشکاک، وحید جلیلی، گلعلی بابایی، حبیب والی نژاد، جهانگیر خسروشاهی و عده کثیری از علاقمندان شهید آوینی در نخلستان سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار شد.

در ابتدای برنامه، تواشیح مصری به زبان عربی در رسای پیامبر اعظم(ص) به اجرا درآمد و سپس قطعه نمایشی با موضوع حضرت رقیه(س) به کارگردانی بهزاد بهزادپور اجرا شد. در ادامه یوسفعلی میرشکاک شعر «رقص مرگ» را در وصف شهید آوینی خواند:


کیستم من بنده ای از بندگان مرتضی 
قطره ای از بحر نا پیدا کران مرتضی 
سایه وار افتاده ام بر آستان مرتضی 
مدعی هرگز نمی فهمد زبان مرتضی 
باطن دین محمد بود جان مرتضی
بر زمین افتاده دیدم آسمان خویش را
رقص مرگ جان و پایان جهان خویش را
در کف طوفان رها کردم عنان خویش را
تا مگر پیدا کنم نام و نشان خویش را
گم شدم اندر نشان بی نشان مرتضی

اجرای قطعات نمایشی همراه با نوای حاج محمود کریمی و پخش بخش هایی از مستند روایت فتح از دیگر بخش های مراسم بود.

سعید قاسمی: شهید آوینی «روایت فتح» را ساخت ولی اجازه نداد اسمی از او برده شود

سعید قاسمی به عنوان اولین سخنران این مراسم درباره شهید آوینی در ابتدای سخن پرسید: رمز موفقیت شهید آوینی در چیست که در سال 72 به شهادت رسید و در سال 92 بعد از گذشت 20 سال باز هم برای وی مراسم بزرگداشت میگیریم؟
وی ادامه داد: وی می توانست بعد از تمام شدن جنگ همانند افراد دیگر به دنبال کارهای روزمره و ناتمام خود برود ولی این کار را نکرد؛ آوینی کسی است که هم زبان عربی و انگلیسی خوب می دانست و هم در فلسفه و نویسندگی فعالیت هایی انجام داده بود.

همراه شهید آوینی در لحظه شهادت افزود: اینکه شهید آوینی در حوزه فرهنگی وارد می شود و جنگ را به تصویر می کشد به خاطر این است که وی می دانست به سرعت آثار فیزیکی و مبانی فکری جنگ و دفاع مقدس دچار افراط و تفریط می شود و به همین دلیل باید وقایع و اتفاقات جنگ را ثبت می کرد.

قاسمی اظهار داشت: آوینی تکنولوژی زیاد و پیشرفته ای در اختیارش نبود ولی با این حال توانست 60 و اندی قسمت از روایت فتح را بسازد.

وی با بیان اینکه خدا نمی خواست بعضی از صحنه های جنگ را نامحرمان ببینند، ادامه داد: این مسئله در زمان شهادت خود آوینی هم به وقوع پیوست و بعد از انفجار مین والمر، دوربین فیلمبرداری از کار افتاد و خودتان می دانید که هیچ مدرکی جز چند عکس از لحظه شهادت مرتضی آوینی وجود ندارد و آوینی در همه عکس ها با صلابت و بدون هیچ نگرانی به فکر فرو رفته است.
همرزم شهید آوینی گفت: تا مدتی عکس لحظه شهادت آوینی را در خانه ام در لبنان داشتم و لبنانی ها وقتی این عکس را می دیدند از من می پرسیدند که این چه عکسی است که در آن آوینی ژست گرفته است و من در جوابشان می گفتم اینها ژست نیست، بلکه واقعیت آوینی است.

قاسمی افزود: آوینی می گفت چرا شهدا را می آورید در شهر؟ شهدا تاریخ کشورمان هستند و باید قتلگاه آنها را بدون کوچک ترین تغییری نگه داریم.

وی ابراز داشت: آوینی در مورد فکه می گفت کربلایی از فکه خواهم ساخت و مردم باید بدانند که رزمندگان در فکه و در عملیات والفجر مقدماتی به چه دلیل موفق نشدند که اگر این اتفاق نیفتاد، مردم در آینده از ما می پرسیدند برای چه در چنین منطقه ای که احتمال شکست وجود داشت، عملیات کردید؟

همرزم شهید آوینی در ادامه گفت: بلدوزر گذاشته ایم پشت آثار تاریخی‌مان و همه را خراب کرده ایم ولی دست نوشته هایی که در دوکوهه است، متعلق به افراد زیادی است و این را نمی شود از بین برد.

قاسمی با بیان اینکه در روسیه یک درختی را در موزه نگهداری می کنند که در زمان جنگ آلمان ها از اصابت ترکش به دو سرباز جلوگیری کرده بود، ادامه داد: اگر ما بخواهیم اینگونه وسایل را از فاو تا پیرانشهر نگهداری کنیم، چه تعداد عظیمی می شوند؟ و شهید آوینی می دانست که ما توجه ای به چنین مسائل نداریم؛ بنابراین خود دوربین بر دوش گرفت و وقت را غنیمت شمرد.

وی با بیان اینکه شهید آوینی 60 قسمت روایت فتح ساخت ولی اجازه نداد اسمی از وی برده شود، افزود: یک بار صدا وسیما بدون هماهنگی با آوینی قسمت کوچکی از تصویر شهید آوینی را پخش کرد و آوینی برای همین کار به شدت ناراحت شد.
همرزم شهید آوینی با ذکر خاطره ای از وی گفت: آوینی خودش گفته بود زمانی که در عربستان حجاج را به شهادت رساندند، صدایی شنیدم که به من می گفت آماده ای، می خواهم تو را با خود ببرم و وقتی جنازه شهدا و زخمی ها را به هتل رساندم، تازه متوجه شدم که چه فرصتی را از دست داده ام! شهادت در کنار خود خدا… و شاید آوینی جمله معروف «راستی برای مرگ آماده ای؟!» را همانجا گفته باشد!

قاسمی اضافه کرد: زمانی که می خواستم ترکش را از چشم سعید یزدان پرست خارج کنم، وی جلوی این کار را گرفت و یزدان پرست بعد از چند مرتبه ذکر گفتن سر خود را به سمت آسمان بلند کرد و گفت خدایا هر چه گناه کردم ببخش و من را شهید کن و بعد از گفتن این جمله به اغما رفت و در آخر نیز به شهادت رسید.

وی ادامه داد:  ویژگی انقلاب اسلامی این است که امثال من را از لجن بیرون کشید و با آب کری که از خون شهدا به وجود آمده بود، تطهیر داد و سپس امثال شهید بروجردی را تربیت کرد.

همراه شهید آوینی در لحظه شهادت در پایان خاطر نشان کرد: حسن انقلاب اسلامی در این است که آوینی قبل از انقلاب را متحول می کند و ذات پاک وی را شکوفا می سازد.

وجید جلیلی: آوینی با شهادتش باعث تقویت جریان های فرهنگی کشور شد

وجید جلیلی به عنوان آخرین سخنران مراسم «شبی با مرتضی»گفت: شوک شهادت آوینی موجی را در کشور ایجاد کرده بود؛ آوینی تا زمانی که شهید نشده بود واقعا مایه دلگرمی جامعه حزب اللهی ای که دغدغه فرهنگ داشتند، بود.

وی ادامه داد: بعد از شهادت آوینی یکی یکی اسامی مستعار وی لو رفت. در یکی از نقدهایی که آوینی نوشته بود اسم «فرهاد گلزار» آورده شده بود و ما بعد از شهادت وی متوجه شدیم که فرهاد گلزار همان آوینی است؛ یعنی اگر بخواهیم کارهایی را که آوینی با نام مستعار انجام داده را حساب کنیم می توان گفت بعد از شهادت آوینی، یک گروهان شهید شده است.
این فعال جبهه فرهنگی افزود: یکی از برکات شهادت آوینی کنار هم جمع شدن بچه های حزب اللهی بود، یک زمانی حاتمی کیا در دانشگاه امام صادق(ع) گفته بود که از ما کار طلب کنید نه اینکه بیاییم در دانشگاه ها و سخنرانی کنیم؛ حاتمی کیا همیشه تاکید داشتند که مراقب شهرت باشیم.

وی ابراز داشت: فقدان آوینی موجب شد بچه های جبهه انقلاب قدر همدیگر را بیشتر بدانند البته از زمان شهادت آوینی 20 سال گذشته است و نمی دانم در این بیست سال چه کارهایی انجام داده ایم.

این فعال جبهه فرهنگی گفت: در قرآن آمده است پیام شهدا پیام بشارت است و راه شهیدان راهی است که ترس و ناراحتی در آن نیست بلکه راه شهادت راه شادی است و مجالس شهدا مجالس امید است.

جلیلی ادامه داد: آوینی تا آخرین لحظه زندگی اش بر اساس همان پیامی که از شهدا گرفته بود مشغول کار و فعالیت بود.

وی با بیان اینکه در فرانسه وزارت کهنه سربازان وجود دارد، افزود: کتابی 200 صفحه ای وجود دارد که در آن تنها به ماموریت های این سازمان پرداخته شده است و البته در حال ترجمه این کتاب هستیم و در آینده نزدیکی منتشر می شود.
این فعال جبهه فرهنگی گفت: در فرانسه به هر خانواده ای که فرزندش در جنگ کشته شده از طرف دولت هر چند سال یکبار، هزینه می دهند تا بروند و محل کشته شدن فرزندانشان را ببینند.

جلیلی اضافه کرد: برای سرباز فرانسوی ای که در جنگ جهانی اول برای خانواده اش کارت پوستال ارسال می کرد یک موسسه تشکیل شده است که این نشان می دهد در آنجا چقدر به سربازانشان اهمیت می دهند؛ این در صورتی است که فرانسه کشوری نیست که افتخارات جنگی مهمی داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرانسویی ها می گویند فرهنگ را نباید مدیریت کرد بلکه باید آن را رها گذاشت، ادامه داد: تنها برگ برنده ما در این سال ها موضوع دفاع مقدس بوده و شهید آوینی کسی بود که اگر شهید نمی شد ما مقابل تهاجم فرهنگی با مشکل روبه رو می شدیم و آوینی با شهادتش باعث تقویت جریان های فرهنگی کشور شد.

این فعال جبهه فرهنگی افزود: شهید آوینی در نقدهایش هم عمیق تر بود و هم منتقدانه تر از ما نگاه می کرد در صورتی که در نقد مستقر نبود و همیشه در حال تولید بود و مستندی مانند روایت فتح را ساخته بود؛ روایت فتحی که زمان زیادی نیاز است تا به طور کامل شناخته شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آوینی به خاطر ایمان به هدفی که داشت از بی مهری هایی که نسبت به وی صورت می گرفت ناامید نمی شد و برای همین بود که خداوند اجرش را داد و انشاءالله ما بتوانیم کارهای ناتمام شهید آوینی را به ثمر برسانیم

تگ های مطلب :
دسته بندی : عمومی
به اشتراک بگذارید : | | |