شما اینجا هستید   |

    عمومی : فرصت محوری به جای تهدید محوری | سخنرانی در نشست سراسری فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (اصحاب عشق)

دومین روز نشست سراسری فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (اصحاب عشق) که از سراسر کشور در شهر مقدس قم گرد هم آمده بودند، با سخنان وحید جلیلی، وحید یامین پور، حجت الاسلام رهدار، حجت الاسلام غلامی، محمد حسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، حجت الاسلام پناهیان، اسماعیل شفیعی سروستانی ادامه یافت و در پایان مراسم تقدیر از «فقیه مجاهد» آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان (که سالیان متمادی است در سنگر دفاع از انقلاب و اسلام در حضوری فعال و جهادی دارد) بعمل آمد، در ادامه گزارشی از سخنان سخنران مراسم را می خوانید:

jalili-ashabeeshg-930131

 روایت آیت‌الله موسوی جزایری از بشارتی که خداوند به مجاهدان راه حق داده است

 نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در مراسم اختتامیه این اجلاس در سخنانی اظهار کرد: این جلسه به لطف خدا بسیار پربار و پرمحتوا بود،‌ بنده به کار شما قبطه می‌خورم که زحمت‌های زیادی می‌کشید و مانند لوکوموتیوی مجموعه های بسیاری را به دنبال خودتان و بدون توقف می‌کشید.

آیت‌الله موسوی‌جزایری تصریح کرد: از خداوند می‌خواهم که بنده را عضو کوچکی از شما محسوب کند و توفیق دهد که بنده عضو ناقابلی از مجموعه شما باشم، انشاءالله این امانت الهی را همه با هم بتوانیم به وسیله رهبری معظم انقلاب اسلامی و با همراهی ایشان به وجود حضرت مهدی(عج) برسانیم.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در ادامه با اشاره به آیه 69 سوره عنکبوت اظهار کرد: براساس تجارب حدود 40 ساله بنده، آیات قرآن را نشان می‌دهد به طوری که بر این اساس خداوند به کسانی که در راه او مجاهده کنند مژده داده که یکی از آنها این است که برای رسیدن به هدف در راه مجاهدت، مسیر را به آنها نشان می‌دهد. وَالَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ المُحسِنينَ﴿-عنکبوت69﴾ این وعده خداوند است. آنهایی که در صدد طی کردن راه مجاهدت هستند بسیارند اما عده قلیلی به مقصد می‌رسند.

 وی در ادامه به بشارت دیگری که خداوند به مجاهدان راه حق داده است، اشاره کرد و گفت: یک بشارت دیگری که از بشارت اول بالاتر است این است که خداوند در قرآن می‌فرماید در این مسیر شما را تنها نمی‌گذارد و نمی‌گذارد که احساس غریبی کنید و خداوند وعده داده که شما پیروز میدان هستید.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان ادامه داد: وقتی نیت‌ها خالص باشد کارها به سرانجام می‌رسد. باید به هم کمک کنیم و درصدد تقویت یکدیگر باشیم و نگذاریم بینمان تفرقه بیفتد. امیدوارم خداوند لطف و عنایتش را نسبت به ما بیشتر کند.

در مراسم اختتامیه اولین اجلاس ملی اصحاب عشق از آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با اهدای لوح تقدیر، انگشتری و تسبیح نفیسی تقدیر به‌عمل آمد.

  اسماعیل شفیعی سروستانی، فعال رسانه ای و فرهنگی:

شکل‌گیری ائتلاف خونین صلیب، صهیون و سلفی در جغرافیای فرهنگی

 اسماعیل شفیعی سروستانی فعال رسانه ای و فرهنگی صبح جمعه در روز دوم اجلاس ملی اصحاب عشق در سخنانی در جلسه هم اندیشی “بایسته ها و الزامات توسعه فعالیت های فرهنگی جوانان مومن و انقلابی” اظهار کرد: امروز ائتلاف خونین صلیب، صهیون و سلفی در جغرافیای فرهنگی و جغرافیای خاکی شکل گرفته است که باید هم خود بر این ائتلاف خونین توجه داشته باشیم و هم مسئولان را بر این موضوع باید متذکر کنیم.

وی افزود: اولین بخشی که لازم است این جمع فرهنگی به آن توجه ویژه داشته باشند این است که جهان امروز در یک شرایط ویژه ای قرار گرفته و چنانچه این شرایط تاریخی، امروز درک نشود دچار غفلت خواهیم شد.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: نکته دوم این که نقش ایران به عنوان یک کشور شیعی در وقایع پیش از ظهور تاثیرگذار است. عزیزان فرهنگی را متوجه نقش ایرانیان در واقعه شریف ظهور و وقایع پیش از ظهور توجه می‌دهم.

شفیعی سروستانی ادامه داد: نکته سوم به قاعده استبدال اشاره دارد. خدواند متعال با هیچ کس تعارف ندارد و استبدال یعنی جابجایی که در جوامع پیشین اتفاق افتاده بود، همانطور که قوم بنی اسرائیل که بنا بود از دایره استعداد خارج شدند و مستحق استبداد شده و به نگون بختی مبتلا شدند.

وی ادامه داد: پس اگر در شیعه خانه ایران اسلامی زندگی می کنیم باید به سه مقطع پیش از ظهور، هنگامه ظهور و بعد از ظهور ونقش ایران توجه کنیم که اگر از مدار این استحقاق خارج شویم، به قاعده استبدال دچار خواهیم شد و ما باید بدانیم که اگر استعداد و ظرفیتی که امروز در اختیار ایران قرار گرفته است، غافل شویم دچار قاعده استبدال می شویم.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: نکته آخر اینکه چنان که به نظر ولی زمان خود توجه نداشته باشیم، با خسارات زیادی مواجه خواهیم شد همانطور که وقتی عموم اقوام در تاریخ دچار این غفلت شدند و از قبیله رحمت به قبیله لعنت تبدیل شدند. چنانچه که از قول رسول خدا تاکید شده است اگر معرفت به امام پیدا نکنیم در جهالت به سر خواهیم برد.

   حجت الاسلام احمد راهدار، کارشناس مسائل فرهنگی:

موقوفات مستقل اقتصادی دوران صفویه، کشور را در برابر تحریم های کمرشکن بعدی مقاوم کرد

حجت الاسلام احمد راهدار نیز در روز دوم اجلاس ملی اصحاب عشق و در نشست هم‌اندیشی بایسته‌ها و الزامات توسعه فعالیت‌های فرهنگی جوانان مومن و انقلابی، در سخنانی اظهار کرد: بحث‌های خود را در موضوع توسعه فعالیت های فرهنگی با نگاهی راهبردی با اشاره به ذکر سه نکته بیان می کنم؛ اولین موضوع وقف در جامعه امروز ایران است که متاسفانه آموزه وقف اسلامی به لحاظ کمی و کیفی فراموش شده است.

وی افزود: با نگاه به عقبه تاریخی سنت وقف در ایران، بیشترین درصد وقف را در عهد صفویه داریم و یکی از برکاتی که از طریق وقف حاصل شد، این بود که در دوره‌های بعدی مثل دوره قاجار که شاهان بی کفایت تحریم های کمرشکنی را بر ایران وارد کردند، تاثیراین موقوفات مستقل اقتصادی باعث شد که مردم در مقابل این تحریم ها بایستند.

کارشناس مسائل فرهنگی در ادامه تصریح کرد: مساله وقف، بازار و مساله حوزه زنان سه حوزه مغفول مانده فعالان فرهنگی است.

رهدار اضافه کرد: در مورد مساله وقف که به تناسب دغدغه فرهنگی که دراین جمع دیده می شود، باید گفت که یکی از امثال وقف، وقف علمی است و تعدادی از دانشگاه های مطرح اروپا و دنیا به صورت موقوفات علمی و فرهنگی مردمشان اداره می شوند.

وی خاطرنشان کرد: با اشاره به دومین نکته از بحث‌های راهبردی موضوع فرهنگی گفت: بازار، دومین حوزه مغول مانده فعالیت های فرهنگی است. این غفلت باعث شده که بازاری ببینیم که اهل دین نیست و همچنین اهل دینی می بینیم که از برکات و ثمره بازار بی‌بهره است است.

کارشناس مسائل فرهنگی همچنین تصریح کرد: در گذشته حوزه های علمیه در میان بازار بودند و علما برای بازاریان مکاسب درس می دادند ولی کمرنگ شدند و این موضوع در بازار باعث شده که عقلانیت بازار از مسائل فرهنگی فاصله بگیرد. به دلیل اینکه در بازار کار نکردیم لذا روی همه ما حتی فشار وارد شده و هم روی کسانی که می خواهند فعالیت فرهنگی انجام دهند و هم از سوی دیگر بازاریان چون از برکات خمس و زکات بی بهره خواهند شد. دوستان باید بنشینند و ارتباط فرهنگی بازار را مهندسی کنند. مسئولان اجازه ندهند که بازارها به حاشیه شهرها بروند و اجازه ندهند که بازار، روحانی و مسجد نداشته باشد.

رهدار در بخش دیگر سخنان خود گفت: نکته سوم حضور زنان در حوزه فرهنگ و فکر است . حضور خانم های فرهنگی در انجام یک جنس فعالیت های فرهنگی نباید خالی باشد. زن ها سرمایه ای در حوزه فرهنگ هستند که فعالیت‌های فرهنگی آنها از خانه گرفته تا در حوزه اجتماع نباید مغفول بماند.

  وحید یامین ‌پور:

جوان‌های فعال در حوزه فرهنگ را به سمت تکنولوژی‌های ارتباطاتی سوق ندهیم

وحید یامین پور فعال فرهنگی نیز در سخنانی اظهار کرد: در عرصه فرهنگ توصیه‌ای می کنم که جوان‌های فعال در حوزه فرهنگ را به سمت تکنولوژی های ارتباطاتی سوق ندهیم و باید مهجوریت کتاب را بین فعالان فرهنگی کم کنیم.

وی افزود: این اشتباه است که ما تاکید رهبری بر اهمیت حفظ و تقویت جناح فرهنگی را متوجه مسئولان و نهادهای فرهنگی بدانیم. مخاطب این بیان رهبری هم نهادهای رسمی و مسئولان هستند که باید فضای فرهنگی انقلاب را فراهم کنند و هم اینکه خود جریان‌های حزب اللهی باید این فعالیت فرهنگی را حفظ و زنده نگاه دارند.

این فعال فرهنگی ادامه داد: متاسفانه در جامعه امروز کارهای فرهنگی به این صورت است که اطلاع رسانی بر تربیت فائق آمده است، در حالی که اصل تربیت و آموزش و پرورش است؛ وقتی که کار اطلاع رسانی اولویت می یابد نتیجه اش ضربه خوردن واقعیت جبهه فرهنگی است. اطلاع رسانی جزو کم ارزش ترین کارهای جبهه فرهنگی است.

یامین پور تصریح کرد: انباشتن اطلاعات در مغز کار فرهنگی به حساب نمی‌آید و در مورد نکته ای که آقای جلیلی گفت مبنی بر اینکه فرصت‌های جبهه انقلاب را بشناسیم، باید بگویم که مسیر این موضوع از مطالعه کتاب می گذرد که در بین جوانان فعال فرهنگی غفلت شده است.

وی اضافه کرد: در عرصه فرهنگ توصیه ای می کنم که جوان‌های فعال در حوزه فرهنگ را به سمت تکنولوژی‌های ارتباطاتی سوق ندهیم و باید مهجوریت کتاب را بین فعالان فرهنگی کم کنیم.

 وحید جلیلی :

نگاه‌مان در حوزه فرهنگ نباید “تهدید محور” باشد

وحید جلیلی فعال فرهنگی نیز طی سخنانی گفت: امروز فعال فرهنگی باید مهمات خودی که در عرصه تاریخ، انقلاب و فرهنگ موجود است را به خوبی بشناسند.

وی با اشاره به اینکه برای صحبتهایش تیتر فرصت محوری به جای تهدید محوری را انتخاب کرده است، ادامه داد: برخی از کسانی که امروز صرفاً در موضوع فرهنگ، نگاه همراه با تهدیدات فرهنگی دارند، فعال فرهنگی نیستند، بلکه علاف فرهنگی هستند. در مساله فرهنگی و نگاه به محصولات فرهنگی لازم است که با نگاهی فرصت محور توجه کنیم.

این فعال حوزه فرهنگ همچنین تصریح کرد: اینکه در مسائل فرهنگی به صورت تهدید محور نگاه می کنیم به خاطراین است که بیشتر کسانی که دراین حوزه فعالیت می کنند، معمولا نگاهشان تهدید محوراست شاید در مساله امنیتی نگاه تهدید محور درست باشد، ولی در مسائل فرهنگی این نگاه درست نیست. مطمئنا باید نیروی فرهنگی، تهدید شناس باشد، ولی نباید با نگاه تهدید محور به موضوع فرهنگ نگاه شود، لذا اولین ویژگی فعال فرهنگی باید فرصت محوری باشد.

جلیلی اضافه کرد: امروز فعال فرهنگی باید مهمات خودی که در عرصه تاریخ انقلاب و فرهنگ وجود دارد را بشناسند. کسانی که در حوزه فرهنگی فعالیت دارند، باید قبل از اینکه موضوعاتی مثل شیطان پرستی را بشناسند، فرصت‌های محیط فرهنگی خود را بشناسند.

وی با اشاره به اینکه هر شهری می تواند در مناسبت‌های منطقه خود نشانه گذاری کند، اضافه کرد: در شهر اصفهان یک کار خوبی که صورت گرفته و آن اینکه روزی که بیشترین شهید در این شهر تشییع شده است را به عنوان روز خاص این شهر نشانه گذاری کردند و مراسمی را هم برگزار می کنند.

وی ادامه داد: روز 21 تیرماه در دوره رضاخان مردم مشهد برای اعتراض به کلاه پهلوی تجمع کرده بودند که صدها نفر به خاطر این تجمع به دست رضا خان تجدد طلب، کشته شدند. ما یک چنین روزی را برای تاریخ این شهر داریم، ولی خود مردم مشهد هم این را نمی دانند.

وحید جلیلی درادامه ضمن اشاره به مثال‌های فرهنگی که می توان به آنها به عنوان یک فرصت فرهنگی نگاه کرد، ادامه داد: افراد مستقل فرهنگی باید در هر مسجدی به صورت فعال کار فرهنگی کنند. وقتی ما از محصولات فرهنگی خود به صورت یک عنصر فرصت محور غافل شویم، به این مساله دچار می شویم که محصولات فرهنگی را از بیرون وارد کنیم.

 محمد حسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری:

جبهه‌های فرهنگی مردمی به توزیع محصولات فرهنگی توجه کنند

همچنین محمد حسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری نیز در سخنانی کوتاه اظهار کرد: محصولات فرهنگی خوبی در کشور تولید می شود ولی در حوزه توزیع ضعف داریم و توجه جبهه‌های فرهنگی مردمی به بخش توزیع محصولات فرهنگی می‌تواند این خلاء مهم در حوزه فرهنگی را برطرف کند.

وی افزود: امیداورم برخورد ما با شعار امسال که به موضوع فرهنگ اشاره دارد، تنها منحصر به شعار نباشد. آنچه من در این موضوع بیان می کنم اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد که در این جلسه ایشان بر تولید مبتکرانه، رصد و مدیریت در مقابله با پدیده های وارداتی تاکید داشتند که من بیشتر در مورد بخش اول یعنی تولید مبتکرانه تاکید دارم.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: شما اگر به فیلم “چ” نگاه کنید، می بینید که فیلم خوبی درحوزه سینما ساخته شده و مورد تائید نهاد های فرهنگی و رهبر معظم انقلاب هم هست ولی همان طور که می بینیم آنطور که شایسته است از آن استقبال نمی شود لذا لازم است نهادهای مردمی در این مورد همکاری کنند.

مومنی شریف با اشاره به سئوالی که از جمع فعالان فرهنگی در مورد فیلم طبقه حساس پرسیده شد، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی تنها یکی از سهام داران ساخت این فیلم بود که البته سهامداران نمی توانند در مورد یک فیلم دخالت کنند، من خودم به شخصه این فیلم را ندیدم و اینطور فیلم ها را هم دوست ندارم.

 حجت الاسلام رضا غلامی، مسئول مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا:

باید جریان آزاد اندیشی اسلامی و روشنفکری انقلاب را فعال کنیم

حجت الاسلام رضا غلامی مسئول مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا یکی دیگر از کارشناسانی بود که در این برنامه به ایراد سخنرانی پرداخت.

رضاغلامی گفت: امروز با یک رویکرد غلط در صحنه فرهنگی از جانب برخی از کارشناسان و مسئولان فرهنگی روبه‌رو هستیم مثل این نظر که سبک زندگی غربی در بخش قابل توجهی از مردم نفوذ کرده ولذا باید روی اصول فرهنگی خیلی پا فشاری نکنیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که با حفظ ارزش ها می توانیم فعالیت فرهنگی کنیم. امروز ده ها اثر موفق را می توان نام برد که با حفظ اصول انقلاب بین مردم هم جذاب است و این موضوع در حوزه های مختلف تجربه شده است.

مسئول مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا با اشاره به اینکه در بخشی از حوزه مدیریت فرهنگی دچارضعف هستیم، اضافه کرد: اگر چنین نگاهی در کشورما رویش می کند، به دلیل این است که بخشی ازبدنه کارشناسی فرهنگی ما بیمار است.

غلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما نمی توانیم جبهه مقابل خود را جبهه باطل نبینیم. ما با گوناگونی سلایق مشکلی نداریم ولی این گوناگونی سلیقه ها باید در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی باشد. با معیارهایی که از تعابیر متن نورانی اسلام حاصل می شود می توان معیار را مشخص کرد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین وظایف مراجع فرهنگی این است که نسبت به مشخص کردن جبهه حق از باطل اقدام کنند.

مسئول مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا ادامه داد: این که در قدرت سخت افزاری و نرم افزاری دشمن اغراق کنیم، درست نیست ما باید این را قبول داشته باشیم که جریان باطل مانند کف روی آب است و هرگاه جبهه فرهنگی جریان حق وارد عرصه می شود تمام توطئه های جبهه باطل را از بین می برد. شما اگر به تهاجم فرهنگی که در این سی سال انقلاب نگاه کنید، متوجه می شوید که مردم ما با اتکا به دارایی هایی خود مقاومت کرده اند و بخشی از توطئه های فرهنگی جبهه باطل کاملا بی اثر بوده است.

غلامی ادامه داد: جبهه مردمی انقلابی باید وارد صحنه شود و فرهنگ انقلاب تقویت را کند و زمین عوض کند. البته باید درنظر گرفت که جبهه مردمی بدون فرماندهی جواب نمی دهد. فرماندهی کل جبهه فرهنگی انقلاب رهبری معظم انقلاب هستند و باید به فهم جامع و دقیق نسبت به فرمایشات ایشان برسیم ولی ما به سطوح متعدد فرماندهی نیاز داریم که می تواند بر اساس فرمایش رهبری در جبهه مردمی انقلاب را هدایت کند، یکی از این قرارگاه ها همین قرارگاه خاتم الاوصیا(عج) است.

وی با اشاره به اینکه باید حرکت های فرهنگی عاقلانه صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: کارهای کور و بی هدفی که وزن آن مشخص نیست، اصلا درست نیست و اولویت بندی در حوزه فرهنگی حتما باید لحاظ شود تا موفق شویم. به تعبیر رهبری باید آتشبار دشمن را پیدا کنیم و آنرا هدف قرار دهیم.

غلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما باید جریان آزاد اندیشی اسلامی و روشنفکری انقلاب را فعال کنیم. جریان روشنفکری باید فعال باشد یعنی اینکه باید در مقابل شبهاتی که به جریان انقلاب وارد می شود و مبانی اسلام را زیر سئوال می برد تولید اندیشه کنند.

وی همچنین تاکید کرد:یکی از انتظاراتی که امروز از جریان روشنفکری داریم است که وجوه عقلانیت حاکم برحرکت انقلاب و آرمانهای اساسی آن را بیان کند و د رنقطه مقابل، وجوه غیر عقلانی جریان ضد انقلاب را افشانماید.

مسئول مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا در بخش دیگر از سخنان خود گفت: ایجاد توازن بین برنامه ریزی و مطالعه با عملیات از دیگر وظایف جبهه فرهنگی انقلاب است. نگاه افراطی در حوزه برنامه‌ریزی و کار مطالعاتی را باید کنار بگذاریم . دشمن در بعضی عرصه ها پیش روی کرده است و ما هنوز درحال برنامه ریزی هستیم. باید بین کار عملیاتی و برنامه ریزی توازن ایجاد کنیم.

غلامی همچنین با اشاره به تشکل های جبهه فرهنگی انقلاب گفت: تشکل های مردمی باید خوداتکا شوند و تشکل‌هایی که نتوانند بعد از چند سال خود را به لحاظ مالی مستقل کنند، باید در مورد مدیریت آن یک بازنگری کرد.

وی ادامه داد: در جبهه مردمی فرهنگی انقلاب کار سیاسی – جناحی ممنوع است البته بصیرت افزایی سیاسی از وظایف ماست و باید قطار سیاسی کشور را در ریل هایی که رهبری معین فرموده اند قرار دهیم و این به معنای کار جناحی نیست.

مسئول مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا در خاتمه متذکر شد: از وظایف فعالان فرهنگی این است که دو موضوع را در حوزه فعالیتهای خود قرار دهند، یکی سبک زندگی اسلامی – ایرانی و دیگراینکه سبک زندگی غربی را با شدت نقد کنند.

 حجت‌الاسلام پناهیان:

کار فرهنگی‌ اگر به جریان سازی منجر نمی‌شود، چه بسا انجام ندادنش بهتر باشد

در ادامه این نشست، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه که در نوبت عصر دومین روز از اجلاس ملی اصحاب عشق سخن می‌گفت، طی سخنانی گفت: موضوعی هست که اگر به آن دقت کنید، تمام ابعاد فعالیت فرهنگی را در بر می‌گیرد. به عنوان مقدمه، توجه کنیم به توصیه‌ای که معصومین فرموده‌اند: «واجعل همک هماً واحداً» همت خودت را یک همت قرار بده. امروز استراتژیست‌ها هم تا حدی همین مسئله را فهمیده‌اند که باید تنها یک راهبرد انتخاب شود و انسان بر آن متمرکز شود.

این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: «جریان سازی»، مهم‌ترین کاری است که باید مد نظر قرار گیرد و کار فرهنگی‌ای که به جریان سازی منجر نمی‌شود، و چه بسا برخی اوقات انجام ندادنش بهتر باشد. نشود. جریان‌سازی یعنی یک موضوع در حافظه مردم، و در گسترۀ مردم، تداوم بخشیده شود. وقتی این‌چنین بر روی یک موضوع کار شود، ایجاد موج می‌کند و موج به نهاد تبدیل می‌شود و در جامعه نهادینه می‌شود و در بین مردم جا می‌افتد.

کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: باید از جریان خوبی که در حال شکل گرفتن است حمایت کنیم تا این جریان به تکامل برسد و سپس به سراغ جریان بعدی برویم. در مقابل ما جبهه دشمن قرار دارد که بدون تلاش برای جریان سازی، دست به عمل نمی‌زنند.

وی تاکید کرد: باید هماهنگی برای جریا‌ن‌سازی را تکلیف شرعی و اخلاقی خود تلقی کنیم. قرآن کریم می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا»(آل عمران/200) اگر هر یک از ما به تنهایی یک کار خوب انجام دهیم، “صابروا” محقق نمی‌شود بلکه صابروا این است که کار جمعی انجام دهیم و باید به “رابطوا” عمل کنیم و قوای خود را روی هم بگذاریم به حدی که ممکن است پس از موفقیت یک جریان‌سازی فرهنگی، مشخص نشود این جریان را که چه کسی درست کرد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: تقریباً جز جریان‌سازی نباید برای کارهای خود، خاصیت دیگری قائل شویم. بنابراین اولویت‌ها، همان‌هایی هستند که می‌شود برای آن‌ها جریان‌سازی کرد. فرصت‌ها، همۀ فرصت‌های جریان‌سازی است. تهدیدهای مهم، با جریان سازی از بین می‌روند و اگر ما بتوانیم جریان سازی کنیم، نیمی از تهدیدهای ما از بین می‌رود. زیرا وقتی دشمن قدرت جریان‌سازی جبهۀ حق را ببینید، اساساً بسیاری از تهدیدها را انجام نمی‌دهد، چون می‌داند که به نتیجه نمی‌رسد.

حجت الاسلام پناهیان همچنین تاکید کرد: باید گفتمان و ادبیات نو ساخته شود چرا که ادبیات نو و جدید، شاخه ای از جریان سازی است. از سوی دیگر باید در شاخه ای دیگر از جریان سازی، شخصیت سازی پردازی هم کنیم.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: اگر مومنین «با هم» کاری را انجام بدهند، به جریان تبدیل می‌شود و از سوی دیگر تکمیل کردن کار یکدیگر جریان‌سازی است.

وی پس از مقدمۀ بحث، بخش اصلی سخنان خود را به بازسازی تعریف دین اختصاص داد و تاکید کرد: در ابتدا باید فکرمان را براساس دین بازسازی و بازتعریف کنیم و سپس برنامه‌های فرهنگی خود را بر این اساس سامان دهیم. و اگر چنین کاری را انجام دهید، هم کسانی که دین‌داری می‌کنند از آسیب‌ها مصون می‌مانند و رشد و ارتقاء پیدا می‌کنند و هم کسانی که از دین جامانده‌اند و دچار بی‌دینی یا دین‌گریزی شده‌اند، به دین رو می‌آورند.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان افزود:پس از یافتن قرارگاه برای ملاقات خدا، باید ظرفیت و تناسب پیدا کنیم که این کار با رنج و مهیا می‌شود. خداوند می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلى‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقیه»(انشقاق/6(

وی تاکید کرد: از بُعد انسان شناسی نیز نقش امیال و گرایش در وجود انسان مشخص است و تعریف زندگی، مدیریت امیال است. انسان برای تولید ارزش آفریده شده، که از طریق پا گذاشتن روی برخی امیال محقق می‌شود. در اینجا نیز به رنج می‌رسیم.  از بعد حیات‌شناسی هم که نگاه کنیم، انسان نمی‌تواند بسیاری از تمایلات خود را در این دنیا ارضاء کند و دچار محدودیت‌های بسیاری است که باعث رنج می‌شود. خداوند می‌فرماید: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ»(بلد/4(

کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: قبل از اینکه مسئله رنج را جا بیاندازیم، نمی‌توانیم به دین‌شناسی برسیم و مبارزه با برخی امیال و رنج، نیازمند برنامه‌ریزی است که این برنامه باید عقلانی و دینی باشد.

پناهیان در ادامه در خصوص ابعاد دیگر بازتعریف دین و مختصات و جامعیت آن توضیحاتی ارائه کرد

تگ های مطلب :
دسته بندی : عمومی
به اشتراک بگذارید : | | |