بعدالتحریر | سوره ۱۰
۵ شهریور, ۱۳۸۳ | دسته‌بندی شده در بعدالتحریر

http://www.iricap.com/images/mag/issue/magissue-big-041103073357-10.gif سلام و خداحافظ

 بعضی مجلات شماره صدشان را جشن می‌گیرند و کار خوبی هم هست

و ما و شما به شماره ۱۰ رسیده‌ایم و باور کنید که این اتفاق کوچکی نیست.

پیش یکی از دوستان بودم. دوست عزیزی هم پیشش بود که نمی‌شناختم.
دوست ما از دوستش پرسید: راستی سوره دوره جدید را می‌بینی؟
جواب داد: عجب مجله مزخرفی است!
لبخند مرا که دید از دوست مشترکمان پرسید: نکند ایشان نسبتی با سوره دارد پاسخ شنید که: «پیک سردبیر است»
و عزیز منتقدمان که خیالش جمع شده بود ادامه داد: «آخر مگر آوینی متفکر بود که حالا شما بخواهید دوباره ، دکانش کنید و … بزرگش کرده‌اند و …» و باز گفت: «فسیلها را می‌خواهند احیاء کنند» و این بار منظورش یکی از شخصیتهای فکری بود که در سوره معرفی‌اش کرده‌ بودیم. ناراحت بود از سوژه‌هایی که به‌زعم او بوی کهنگی و عقب‌ماندگی می‌دهد: «به امام جمعه‌ها می‌گویند چرا رمان نمی‌خوانید. واقعاً که!» و … القصه خودم را معرفی کردم و از او خواستم مشروح انتقاداتش را بنویسد تا در پژواک چاپ کنیم.
گفت: «اگر یک کلمه‌اش را کم کنید من دوست و رفیق در مطبوعات زیاد دارم و افشا می‌کنم و برایتان گران تمام می‌شود»
گفتم خیالت جمع. تو بنویس. نگران آنش هم نباش.
چند روز بعد تماس گرفت که «دارم می‌نویسم و می‌رسانم و… در ضمن اگر خواستید حک و اصلاحش هم بکنید از نظر من اشکالی ندارد.»
می‌خواست دلجویی کرده باشد و … .
چند ماهی گذشته است و هنوز منتظریم. احتمالاً بعدالتحریر را می‌خواند.
امیدوارم در پژواک یا پژواکهای بعدی حرفهای صریح و صادقانه‌اش را ببینید.

با یک حساب سرانگشتی سوره چندین‌هزار خواننده دارد ولی پژواک‌نویسهایش در هیچ شماره‌ای به ۱۰ تا هم نرسیده است.
شاید پولهایمان را بگذاریم روی هم برای سوره یک تلفن پیغام ضبط‌کن بخریم تا دوستانی که حال نوشتن ندارند اقلی زنگ بزنند و انتقادها و پیشنهادهایشان را بگویند. راستی Email هم داریم. و فکس ۶۴۰۲۴۵۸٫

 یکی از دوستان که از اصحاب یکی از مقامات فرهنگی است زنگ زد که شما در شماره بعدیتان راجع به ایشان مطلبی دارید؟
گفتم بله و توضیحات مفصل هم دادم. و قرار شد که ایشان آنچه را وظیفه خودشان می‌دانند عمل کنند ما هم آنچه را وظیفه خودمان!

زنگ زدم به آقای سرهنگی که وقت بگیرم برای مشورتی در مورد احتمالاً ویژه‌‌نامه دفاع مقدس. گفت: امروز که یوم المشماست همین‌طور که داشت احتمالاً کمانها را در مشما بسته‌بندی می‌کرد توضیح داد که یوم‌المشما چیست.

رفته بودم طرح ولایت. کار کارستانی که یک عده از شاگردان آقای مصباح در بسیج دانشجویی چند سالی است شروع کرده‌اند. کلاسهایی در اثبات وجود خدای متعال و شناخت مبانی تمدن غرب و این‌طور مبانی فکری و اعتقادی و … لابه‌لای کلاسهای تئوریک جلسات متفرقه هم دارند.
بیست ـ سی‌تایی از بچه‌ها آمده بودند و آمار گرفتیم که چند تا از هنرمندان انقلاب را اعم از داستان‌نویس یا فیلم‌سازها یا شاعر یا … می‌شناسند.
نتایج خیلی اسفناک بود. یعنی نخبگان دانشجوی فعال فرهنگی بسیج با ۵ تا هنرمند انقلاب هم آشنا نبودند و همانهایی را هم که به اسم می‌شناختند آثارشان را چندان بلد نبودند و ..
در مملکتی که تا به حال صدها میلیارد تومان خرج مقابله با تهاجم فرهنگی شده است. آدم وقتی این وضعیت را می‌بیند می‌فهمد ریشه درد ‌دلهای سید مهدی شجاعی کجاست.

آقای شجاعی البته از بزرگوارانی است که سایه لطفش همیشه بر سر ما بوده است. ولی در سالهای بعد از نیستان کمتر فرصتی دست داده است که زیارتش کنیم. همین که هنوز سرپاست و قلم می‌زند و داستان می‌نویسد و فیلمنامه می‌نویسد و کتابهای بچه‌مسلمانها را به هزار زحمت و همت چاپ می‌‌کند خدا را شکر. ۱۰ تا مثل او داشتیم خیلی خوب بود. ۵ تا هم داشتیم خیلی خوب بود. هر کجا هست خدایا به سلامت دارش.

 دعا کنید آن ویژه‌نامه جنگ که حرفش را می‌زدم جور بشود.
همان یک جلسه که درد‌ دلهای مرتضی سرهنگی را شنیدیم خودش به اندازه یک شماره پر و پیمان ایده و سوژه و .. داشت و تازه هنوز سراغ بهبودی و کمری و درودیان و شمخانی و محسن رضایی و بچه‌های ارتش و دهها آدم دیگر که صدها آدم دیگر و بلکه بیشتر که حرف دارند برای صحبت نرفته‌ایم. دعا کنید.

سوره ضعیف شده است. این اعتقاد خیلی سفت و سخت بعضی دوستان است. این‌چنین شنیده شد که بعدها گفته‌اند گلاب به رویتان مجله زرد بخوانید بهتر از آن است که سوره دوره جدید را بخوانید.
این عزیزان چون خودشان حوصله پژواک نوشتن ندارند ما جورشان را می‌کشیم و حرف دلشان را منعکس می‌کنیم.

گفته شد که چرا سوره نُه این‌قدر مطلب خارجی دارد؟
از کلمبیا تا آمریکا تا انگلیس و … . البته یکیش همان است که در اولین سرمقاله دوره جدید گفته آمد.» رویکرد جهانی «یکی از محورهای اصلی است. و خیلی بیش از اینها هم جا دارد. دلیل ؟ اما اضافه شدن آقای آشتیانی به تحریریه است که صبح تا عصر پای اینترنت سرگرم جست‌وجو و ترجمه است.

دوستانی که به یک یا چند زبان زنده یا مرده دنیا‌ آشنا هستند از عربی و ترکی و انگلیسی و فرانسوی و مالایایی و اسپانیولی و پرتغالی و اردو و … باور کنند که خیلی می‌توانند کمک کنند به اینکه … . زنگ بزنید تحریریه.

آقای امید مهدی‌نژاد هم لطف کنند یک زنگی بزنند به تحریریه. هیچ نشانی از ایشان نداریم.

 یک پیام هم دارم برای آقای رئیس سازمان فرهنگی‌ ـ هنری شهرداری تهران.
برادر عزیز. مرید مخلص حضرت صاحب‌الزمان و حضرت صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها باور کن دین به غیر از انجمن حجتیه و همفکرانش مفسران دیگری هم دارد. باور کن حضرت صدیقه سلام‌الله‌علیها تا وقتی یک گرسنه در کوچه بود حاضر نبود نان جو سفره افطار روزه نذرش را هم تناول کند و می‌فرمود:
«از روز قیامت می‌ترسم». سوره انسان را که ان‌شاءالله خوانده‌ای.
چرا زورت می‌آید حتی یک حدیث اجتماعی از فاطمه ‌و علی و معصومین علیهم‌السلام در و دیوار پایتخت کشور صاحب‌الزمان را زینت کند.
به خدا الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع‌الظلم هم حدیث است.
به فاطمه قسم الجار ثم‌ الدار هم حدیث است
به علی قسم اخذ‌الله علی‌العلماء ای لایقا‌روا علی کظه ظالم و لاسغب مظلوم هم حدیث است.
به صاحب‌الزمان قسم که حضرتش برای اقامه عدل و گرفتن حقوق مستضعفین از مستکبرین و سرمایه‌دارهای زالو‌صفت ظهور می‌کند به قرآن قسم امام‌خمینی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی الی بی‌نهایت بیشتر از انجمن حجتیه و مرفهین بی‌درد و سرمایه‌دارهای به‌اصطلاح مذهبی درد دین و عشق علی و حب فا‌طمه و انتظار ظهور داشت.
این را کی می‌خواهی بفهمی عزیز دل برادر؟ موقعی که دهها میلیارد تومن بودجه بیت‌المال را خرج کردی؟

متحجرین احمق و مارهای خوش‌خط‌و‌خال چند وقتی است که رویشان را خیلی زیاد کرده‌اند و دارند دهن کجی‌هایشان را به اسلام علوی و حسینی و فاطمی زیادتر می‌کنند. فکر نکنند که نمی‌بینیمشان و حواسمان نیست.
بخواهند در مقابل دین ما بایستند در مقابل همه دنیایشان خواهیم ایستاد.

یکی از دوستان در مورد تغییر مدیریت یکی از دستگاههای بزرگ فرهنگی تعبیر «عزل باشکوه» را به کار برد. دیدم عجب رندی است این عزیز ما.

راستی آقای محدثی شماره اخیر فصل‌نامه شعر را ویژه حضرت علی معلم دامغانی درآورده است. خواندنی است. خصوصاً مقاله آقای نعمت‌‌الله سعیدی با نام «معلم کیست و شعر چیست؟» اگر کمی کوتاه‌تر بود در سوره هم چاپش می‌کردیم. ۸ صفحه است و الحق خواندنی.

و اما یک خبر دیگر. از یکی از بانکها آگهی خواستیم. خیلی محترمانه تقاضای مکتوب خواستند. فرستادیم. الکی که نبود. باید شورا تشکیل می‌شد. کار سیستم دارد. ؟ کد نیست. تشکیل شد و تقاضای سوره رد شد. حساب کتاب دارد مملکت.
اگر بدانید همین بانک کجاها آگهی می‌دهد. و اگر بدانید آقایی که تقاضای ما را رد کرد با شهرام جزایری در کدام دادگاه محاکمه شد.

راستی از شهرام چه خبر؟ شنیدم که حکمش در دیوان ‌عالی نقض شده.
سیاسی شد؟ مگر یادتان نیست که شهرام‌جان به چند تا از مراکز و فعالیتهای فرهنگی کمکهای معتنابه کرده بود؟
اصلاً شهرام‌جان بیشتر از آنکه یک فعال اقتصادی باشد یک نماد فرهنگی بود یا بهتر بگوییم نماد یک فرهنگ بود. و مجله ما هم فرهنگی تحلیلی است.
سرمایه‌داری به اضافه ۱۷ رکعت را که یادتان هست؟

تیراژ سوره را ۲ هزار‌تا کم کرده‌اند. ما هم بعد از چند شماره مطلع شدیم. جالب است که هر چه فروش سوره بالاتر رود تیراژش را کم می‌کنند!

 چند وقت است صدا و سیما چپ و راست دارد سریالهایی در مورد ازدواج مجدد و تجدیدفراش و .. پخش می‌کند. چه خبر است آن بالاها؟
بعضی آقایان مثل اینکه وسوسه‌های خودشان را دغدغه مردم پنداشته‌اند.
تجلیل از مسابقات «تواشیح و ابتهال» که صدبار بهترش را عربستان سعودی و مالزی برگزار می‌کنند هم شده است دلیل اسلامی‌تر شدن صدا و سیما، کاش برادر ضرغامی حواسش را بیشتر جمع کند.

دو تا از نویسنده‌های سوره کاندیدای بهترین مقالات در جشنواره مطبوعات شده‌اند. آقای زاده محمدی در مقاله فرهنگی و خانم جعفریان در بخش ویژه.
کاندیدا هم نمی‌شدند از بهترینها بودند. همان‌طور که دیگرانی که نامشان در فهرست دوستان مجمع صنفی نیست.

اخبار سوره باید جان بگیرد. و این راهی ندارد جز همکاری شما.
از بهبهان تا بجنورد و از کهنوج تا شاهین‌شهر و از قم تا مشهد و تبریز و اصفهان و از شهر ری تا ایذه سوره مخاطب و مشترک دارد.
و مطمئناً در همه این شهرها و روستاها که مخاطبان سوره حضور دارند ماهی چند تا خبر که به درد سوره بخورد اتفاق می‌افتد.
«فمن یعمل مثقال ذرّه خیراً یره. و من یعمل مثقال ذره شراً یره» هر اتفاقی که حتی در نگاه اول کوچک بیاید اگر مبنای درستی داشته باشد یا اگر با مبنای درستی درافتاده باشد ارزش خبر شدن دارد.
از فلان جلسه داستان‌نویسی یا شعر‌خوانی در فلان مسجد جنوب شهر سلماس تا توزیع ده نسخه سوره در فلان مدرسه علمیه اصفهان تا جمع شدن سه چهار تا بچه حزب‌اللهی برای ترویج هنر انقلاب در تابلوی اعلانات مسجد تا برگزاری فلان سمینار بزرگ راجع به جنبش نرم‌افزاری در دانشگاه بهمان و از مخالفت فلان مسئول در فلان نهاد در فلان شهر با توزیع فلان CD حسن رحیم‌پور .
چون سخنرانی شریعتی هم تویش بوده تا بی‌همتی فلان مسئول فرهنگی در همان نهاد در شناساندن آثار هنرمندان انقلاب و از مخالفت فلان امام جماعت با برگزاری کلاس عکاسی در مسجد تا فعالیت فلان امام جماعت دیگر برای راه‌اندازی گروه سرود و … همه و همه برای سوره ارزش خبری دارند و در هر شماره تا ۱۰ صفحه را می‌شود به اخبار جبهه فرهنگی انقلاب اختصاص داد مشروط بر اینکه شما حال و همتّش را داشته باشید.

 از ملزومات نگاه جبهه‌ای اینست که سرمان را بلند کنیم ببینیم در باقی محورها و سنگرها چه خبر است. و از احوالات هم باخبر باشیم.
وگرنه بهترین تک‌تیر‌اندازها و آرپی‌جی‌زن‌ها و دیده‌بانها و امدادگرها و … اگر رابطه‌شان با هم قطع باشد و نسبتشان را با هم نفهمند اصلاً جبهه‌ای شکل نمی‌گیرد که بخواهد پیروز بشود یا شکست بخورد. و جالب اینجاست که بعضیها از هر ۹ کلمه‌شان یازده تایش راجع به تهاجم فرهنگی است و کوچک‌ترین اطلاعی از سنگرهای فرهنگی انقلاب در طول و عرض این جبهه پهناور ندارند. گاهی حتی خبر ندارند در محله آن طرفی بچه حزب‌اللهیها دارند چه کار می‌کنند تا چه برسد در فلان شهر مجاور تا آن سر کشور و آن سر دنیا در آمریکا یا اندونزی یا… .

صفحه خبر گامی است برای رفع این خلاء

شاید همین‌جا مناسب باشد که تذکری بدهم راجع به مصاحبه‌ها و میزگردها و گزارشهایی که در سوره درج می‌شود. گاهی بعضی دوستان تذکر می‌دهند یا اعتراض می‌کنند که فلان مطلب یا فلان اظهار نظر وزین نبود یا درست نبود یا … .
در بسیاری موارد برای ما اصل کار موضوعیت دارد و اینکه تحرکی، فعالیتی، واکنشی، جربزه‌ای یا احساس مسئولیتی را در مجموعه جبهه فرهنگی انقلاب داریم گزارش می‌کنیم. چه‌بسا بعضی جاها حتی حرفی را که طرح شده قبول نداشته باشیم. اما نقل و طرح حرفهایی که صد‌در‌صد قبول داشته باشیم نه ممکن است و نه مطلوب. در سوره شما باید حرفهای مختلف را و آدمهایی را که صاحب این حرفها هستند بشنوید و ببینید و بر این خوان متنوع و متفاوت به مقایسه و ارزیابی و جمع‌بندی برسید. هم راجع به آن حرفها و هم راجع به آن آدمها.

 از عزیزانی که نقدی بر مشی سوره دارند هم تقاضا می‌کنیم حرفهایشان را در پژواک بنویسند تا آن مقایسه و ارزیابی و جمع‌بندی که در بند قبل عرض شد، در مورد خود سوره هم اتفاق بیفتد.

دهمین شماره سوره هم آغاز شد.

خداحافظ و سلام.

نزدیک بود یادم برود.
اشتراک و توزیع سوره همچنان محتاج شماست. «هم‌اکنون» نیازمند یاری سبزتان هستیم. گیومه را جدی بگیرید.

 

* ماهنامه سوره، شماره ۱۰، شهریور ۱۳۸۳

فرستادن یک دیدگاه