بعدالتحریر | سوره ۲۲
۵ دی, ۱۳۸۴ | دسته‌بندی شده در بعدالتحریر

http://www.iricap.com/images/mag/issue/magissue-big-060407154003-b-22.jpgو به نستعین
*

بعضی بندهای بعدالتحریر شماره قبل اصلاح یا حذف شد. دوستان معتقد بودند ضرورتی ندارد همه مسائل داخلی مجله به خوانندگان منتقل شود.
بعضی مطالب این شماره هم با اصلاحاتی به چاپ رسیده است. ازجمله گفت‌وگو با رییس حوزه.

*

ازآقای دکتر عسگری به خاطر چاپ نشدن پاراگراف اول مصاحبه‌ شماره قبل عذر می‌خواهیم .مصاحبه این طور شروع می‌شد:
مجله سوره باید دکه‌ای شود. یعنی مخاطبان دغدغه داشته باشند که حتماً آن را از دکه و جاهای دیگر تهیه کنند. سوره را برای مسئولان فرهنگی بفرستید. بحث توزیع کتاب و محصولات فرهنگی، بحث خیلی خوبی بود که طرح کردید.
مخاطبان مجله، نخبگان فرهنگی هستند. احساس می‌کنم جای چنین مجله‌ای در حوزه عمومی ما هم خالی است.
مجلات ما خیلی لمپن شده است. اکثر مجلات ـ خصوصاً مجلات فرهنگی و هنری ـ لمپن شده است. اگر می‌توانستیم چند تا ورژن از آن داشته باشیم خوب بود. معمولاً مجلات معتبر این‌طوری‌اند. تایمز و نیویورک‌تایمز و نیوزویک و… ورژنهای اروپایی و آسیایی هم دارند.
البته من از مجلاتی که به نام جوان و به‌اصطلاح برای جوان و این‌طوری فعالیت می‌کنند خوشم نمی‌آید چرا که تقسیم‌بندی این‌چنینی خوب نیست. اگر بتوانیم یک ورژن دیگری از سوره در سطح عمومی‌تر هم داشته باشیم خیلی خوب می‌شود. سوره به مسائل کاربردی فرهنگ در جامعه اهمیت می‌دهد که نکته خیلی مفیدی است.

*

یکی از لطائف کار در سوره شنیدن اظهارنظرهای کاملا‌ً متفاوت ومتضاد از مخاطبان است. گاه در مورد یک شماره و حتی یک مطلب آنقدر عکس‌العمل متفاوت است که اگر فقط یکیش را بشنوی ممکن است به خوش‌بینی مفرط یا بدبینی مفرط دچار بشوی و اتفاقا‌ً این یکی از آن چیزهایی است که سوره را سوره می‌کند.
از این به بعد اگر سوره سرمقاله نداشت می‌توانید مطمئن باشید که داشته است ولی….

*

مدیر مسئول می‌گفت نمی‌خواهی به آنهایی که گفتند: «سوره ارگان تئوریک دولت نهم است» جواب بدهی؟‌ توی دلم گفتم مگر نیست؟ مگر نمی‌بینی رویکرد سوره در حوزه فرهنگ با چه وقت و همتی دارد در ارگانهای دولت عملیاتی می‌شود؟

*

بعضی می‌گویند: مگر سوره فرهنگی نیست؟
پس مصاحبه با استاندار و گزارش از مؤسسه پزشکی و … توی سوره چه کار می‌کند؟
این دوستان خبر ندارند که به زودی گزارشهایی (مثلا‌ً) از کارخانه تراکتورسازی و شرکت صادرات ـ واردات و سازمان انرژی اتمی و بازار روز میوه و کارگاه یاتاقان را هم در مجله «فرهنگی» سوره خواهند خواند.
فرهنگ یعنی فرآیند تبدیل انرژی بر ماده و بالعکس. هم از فرهنگ می‌شود سلول بنیادی وتراکتور و… گرفت و هم بالعکس.
این اصل حرف ما در سوره است.
فرهنگ عرصه پیوندها و به هم رسیدن هاست.
چه‌بسا آمپول زنها و راننده تریلی ها و پزشکها و آبدارچی ها و معلمها و گچ‌کارها و شیشه‌برها و خیاطها و تعمیرکارهایی که به مراتب فرهیخته‌تر و فرهنگی‌تر از بعضی سینماگرها و شاعرها و نویسنده‌ها و سردبیرهایند.

*

دوستی می‌گفت «کفشهای مکاشفه احمد عزیزی نصف ایران را شاعر کرد.
حالا حکایت ماست و دوستانی که با استماع چند سخنرانی دکتر عباسی یا الهی قمشه‌ای یا خواندن چند کتاب از علی صفایی یا رضا داوری یا… استعداد نظریه‌پردازی یا حرف نو زدن را در خودشان کشف می‌کنند و انصافا‌ً بعضا‌ً خوش‌استعداد هم هستند.

*

هر هفته یکی دو تا نظریه‌پرداز با سوره تماس می‌گیرند.
جالب اینجاست که ویژگی مشترک همه این نظریه‌پردازها آن است که از ب بسم‌الله تا تای تم‍ّت را خودشان فهمیده‌اند.
بی‌تعارف بسیاری حرفهایشان هم حرفهای قابل قبولی است. ولی مشکل اینجاست که جای خودشان را در زنجیره «لتعارفوا» نمی‌دانند. همه می‌خواهند حلقه اول و آخر زنجیره باشند.
کپی رایت هم در مرامشان نیست اصالتا‌ً.
در حالی که همین آدمها اگر کمی زنجیره‌ای تر و جبهه‌ای تر نگاه کنند و جای خودشان را بهتر پیدا کنند هم برای خودشان بهتر است و هم برای کل مجموعه.
ذوق نظریه‌پردازی داشتن و شوق حرف تازه (اگرچه در لفظ و تعبیر)زدن خیلی خوب است و مفید است مشروط بر آنکه معطوف به مسئله‌ای جدید باشد. امیدوارم بعدا‌ً مفصل‌تر راجع به این مسئله گپ بزنیم.

*

زنگ زد که: «آن فرهنگی ـ تحلیلی را از لوگوی سوره‌تان بردارید» چرا؟
«شما تحلیلی هستید؟ تحلیل یعنی این؟…» و شروع کرد به خواندن سوتیتر یکی از مطالب و بعد «هه. هه. هه…..» از این زنگها باز هم داریم.
یکی دیگر از دوستان: سوره در شماره نوزدهم. خیلی بد بود.
و یکی دیگر: آقا معرکه بود ویژه‌نامه. خدا قو‌ّت.
از این گوش می‌آید. از آن گوش می‌رود.
و همه‌اش هم شیرین است.
از خاش در سیستان و بلوچستان تا جورجیا در ایالات متحده آمریکا
خوانندگانی داریم که سوره را دنبال می‌کنند. این دوّمی چند شب پیش زنگ زده بود و التماس دعا داشت که بعضی مقالات میرشکاک را به واسطه مسافری برایش بفرستیم.

*

در این شماره نقدهای نادر طالب‌زاده بر تلویزیون جمهوری اسلامی را هم می‌خوانید.
امیدوارم نادر طالب‌زاده را به بی‌اطلاعی و غرض‌ورزی و کم‌تجربگی متهم نکنند.

*

در ضمن شبکه قرآن هم برنامه مفید زنده‌ای تدارک کرده که می‌توانید زنگ بزنید و مخرج ضاد و غینتان را درست کنید. به این می‌گویند: برنامه‌سازی قرآنی! و استفاده بهینه از تکنولوژی قرن بیست و یک برای فرهنگسازی دینی.

*

چند نفر از دوستان گلایه داشتند از گلایه‌های حق‌التحریری در بعدالتحریر.
و اینکه دیگر تکراری شده و نچسب و ملال‌آور.
اما صاحب این قلم معتقد است بعضی پاراگرافهای آگاهی‌بخش اینچنینی برابری می‌کند با همه سرمقاله‌ها و مقالات جدی و وزین و….
و مربوط‌ترین و ذی مدخل‌ترین حرفهای سوره به مخاطبان همین‌هاست.
پشت صحنه بسیاری از فعالیتهای فرهنگی ـ‌ و از جمله انتشار مجله ـ در جمهوری اسلامی به مراتب از روی صحنه‌اش درس‌آموزتر و عبرت‌آموزتر است.
کاش بشود یک شماره را فقط به این پشت صحنه‌ها اختصاص داد.

*

می‌خواهیم یک صفحه را در سوره اختصاص بدهیم به ایده‌ها و پیشنهادهای رسانه‌ای و هنری و….
ممکن است کسی ایده‌ای برای ساخت یک برنامه تلویزیونی یا نوشتن یک مقاله تحقیق یا تهیه یک گزارش ژورنالیستی یا……… به ذهنش بیاید ولی وقت یا توان این را که خودش آن را به ثمر برساند نداشته باشد. شاید با طرح این راهکارهای یک خطی در یک فضای عمومی کسانی پیدا بشوند که آن ایده‌ را به ثمر و اثر برسانند. منتظریم.
همین الآن به اندازه سه شماره مطلب داریم. اگر تاعید کمتر از سه شماره دیگر منتشر شد بدانید مشکل از حریریه نبوده است.

*

بعدالتحریر این شماره را با یاد دوستان خبرنگار، عکاس و فیلمبرداری که در سانحه هواپیمای C-130 پر کشیدند آغاز می کنیم: فاتحه مع الصلوات

 

* بعدالتحریر ماهنامه سوره، شماره ۲۲

فرستادن یک دیدگاه