فراموش‌کاری‌ها کار دست اصلاح‌طلبان داد | مناظره با شکوری راد
۲ خرداد, ۱۳۸۹ | دسته‌بندی شده در منـاظــــــــــره

علی شکوری راد عضو جبهه مشارکت با اشاره به مناسبت‌های مختلف ماه خرداد در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: به نظر بنده باید خرداد را در بین ماه‌های شمسی شهر‌الله نامید چون می‌توان دست خدا را در حوادث مختلف و مهمی که در این ماه رخ داده مشاهده کرد.
وی با بیان اینکه هر جا حضور مردم باشد، خدا هم هست،‌افزود: در اتفاقات مختلف ماه خرداد مردم بارها حضور خود را نشان داده‌اند که یک نمونه آن ۱۵ خرداد ۴۲ بود.
نماینده مجلس ششم در ادامه به ۲۹ خرداد ۵۶ و درگذشت شریعتی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: سالروز شهادت دکتر شریعتی که گفتمان جدیدی در برابر اندیشه مارکسیستی وکمونیستی حاکم بر آن زمان مطرح کرده بود یک بار دیگر مورد توجه جوانان قرار گرفت و شهادت وی شعله انقلاب مردم را فروزان‌تر کرد.
شکوری راد در ادامه به برکناری بنی‌صدر در خرداد سال ۶۰ اشاره کرد و یادآور شد: بنی‌صدر که در مقابل مردم و رهبر مردم ایستاده بود، نهایتا با رای نمایندگان مردم در مجلس اول برکنار شد و در اواخر خرداد ۶۰ نیز سالگرد شهادت اسوه مقاومت یعنی شهید چمران را داریم که آن هم اثر بزرگی در مسیر تاریخ ایران به جای گذاشت.
وی با بیان اینکه در ۳۰ خرداد سال ۶۰ منافقین که در مقابل ملت قرار گرفته بودند از صحنه خارج شدند اضافه کرد: ادامه این حوادث تاریخی در سال‌های بعد از ۱۴ خرداد ۶۸ که مصادف با رحلت حضرت امام بود شاید این سؤال پیش آید، چرا باید سالروز رحلت رهبر انقلاب را گرامی بداریم.
عضو جبهه مشارکت در پاسخ به این سؤال تصریح کرد: به نظر بنده سالروز رحلت امام راحل از آن جهت دارای اهمیت است که در آن روز باشکوه‌ترین تشییع‌جنازه ممکن برای ایشان برگزار شد که جمعیت مردم حتی از زمان ورود حضرت امام و استقبال ایشان نیز بیشتر بود که البته این بدرقه مردمی را باید حاصل نوع نگاه امام به حق و جایگاه مردم دانست.
شکوری‌راد با تاکید بر اینکه امام خمینی به مردم عزت داد و آنها را تکریم کرد، گفت: حضرت امام اعلام کردند که میزان رای ملت است و همواره خود را خدمت‌گذار مردم می‌دانستند بنابر این به نظر بنده باید ۱۴ خرداد را به دلیل این شکوه مردمی گرامی داشت.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه روز سوم خرداد سال ۶۱ را در میان این روزهای تاریخی فراموش کردم افزود: سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر است که طی آن مردم بخشی از سرزمین خود را از اشغال بیگانگان آزاد کردند اما من در مورد آن صحبت زیادی نمی‌کنم چون صدا و سیما به اندازه کافی به آن می‌پردازد.
عضو جبهه مشارکت در همین زمینه اضافه کرد: اکنون نگران آن هستم که چرا برخی دوم خرداد را فراموش کرده‌اندو می‌ترسند که به دلیل همین فراموشی نسل جوان امروز نسبت به اتفاقاتی نظیر سوم خرداد نیز احساس درستی نداشته باشد.
شکوری‌راد همچنین خاطرنشان کرد: سوم خرداد متعلق به همان مردمی است که دوم خرداد و ۲۵ خرداد را شکل دادند و یقین دارم که دوم خرداد در تارک تاریخ ملت ایران خواهد درخشید.
وی در ادامه بررسی تاریخی حوادث ماه خرداد به دوم خرداد ۷۶ اشاره کرد و یادآور شد: در این روز حضور حماسی مردم در پای صندوق‌های رای برگی جدید را در تاریخ ایران رقم زد که دو پیام رعایت قانون و حفظ کرامت انسانی را صادر کرد.
عضو جبهه مشارکت با بیان اینکه اگر این ملاک‌ها در جامعه عملی شود جامعه به سعادت خواهد رسید،اظهار داشت:امروز عده‌ای اصرار دارند خود را انقلابی بنامند اما باید یادآوری کنم که انقلابی بودن در زمان امام فضیلت بود و اکنون زمان اجرای قانون است و بالاترین ارزش و معیار نیز عمل به قانون خواهد بود بنابر این کسی نمی‌تواند با سوء استفاده از دیگر عناوین ارزشی این ارزش مهم را به چالش بکشاند.
شکوری‌راد در ادامه سخنان خود یادآور شد: بعداز تمام این اتفاقات نیز ۲۲ خرداد، ۲۵ خرداد و ۳۰ خرداد را شاهد بودیم که همگی آنها در تاریخ ملت ایران ماندگار شد. در ۲۲ خرداد مردم یک بار دیگر نشان دادند که حاضراند با مسالمت‌آمیزترین روش‌ها یعنی دادن رای در جهت اصلاح جامعه خود اقدام کنند.
وی افزود:‌ مردم در این روز اعتماد خود را نشان دادند و آرای‌خود را به صندوق انداختند و حضور آنها حماسی بود که احساس مردم را نشان می‌داد.
در ادامه این مناظره جلیلی سردبیر نشریه راه با اشاره به سخنان شکوری‌راد در خصوص عقبه تاریخ حوادث خرداد ماه اظهار داشت: توجه به عقبه تاریخی ملت وحفظ حافظه تاریخی آنها یکی از ضرورت‌های فهم و درک مسائل امروز کشور است و اگر تمام مناسبت‌های ذکر شده به درستی فهم شود و بتوانیم پیام آنها را به نسل امروزی منتقل کنیم، ملت ایران می‌تواند با اتکا به این اندوخته‌های عظیم تاریخی خود با سرعت بیشتر و انحراف کمتر به مسیر خود ادامه دهد.
وی با بیان اینکه به نظرمن به بسیاری از این موارد ظلم شده است، افزود: برخی از این حوادث تاریخی در سال‌های گذشته بایکوت شده و به درستی تبیین نشده‌اند اما در خصوص سخنان آقای شکوری‌راد به نظر بنده بهتر است که صدا و سیما با این نگاه موجود به سوم خرداد هم نپردازد. چون این نگاه نگاهی نوستالژیک به جنگ و دفاع مقدس بود که بسیاری از عقبه‌های اجتماعی آن دوران را نادیده می‌گیرد.
سردبیر نشریه راه در همین زمینه گفت: متاسفانه برخی تلاش می‌کنند تصویری از سال‌های جنگ تحمیلی ارائه دهند که به مانند تصویری است که انجمن حجتیه از عاشورا نمایش می‌دهد و هیچ درس و نکته‌ای برای امروز جامعه ندارد.
جلیلی با تاکید بر اینکه مقطع مهم خرداد ۶۰ تجربه بسیار گرانبهایی برای ملت ایران بود،‌خاطرنشان کرد: متاسفانه این تجربه گرانبها به درستی تبیین نشده است و به همین دلیل امروزه برخی از اختلافات داخلی اینچنین غیرشفاف می‌شود و همان افرادی که در سال ۶۰ با تیغ موکت‌بری به جان مردم افتاده بودند تلاش می‌کنند خود را همسو با مردم نشان دهند.
وی با تاکید بر اینکه این میراث عظیم تاریخی باید حفظ و تبیین شود، تصریح کرد: روز مبارک دوم خرداد نیز که ظرفیت جمهوریت نظام را به بهترین شکل ممکن آشکار کرد به خوبی نشان داد که این کشور چگونه به رای ملت خود وفادار است و ملت ایران نیز در یک انتخابات آزاد فردی را انتخاب کردند که وی را نقطه امید و روشنی برای ادامه انقلاب و حیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی می‌دانستند.
سردبیر نشریه راه با بیان اینکه بنده خودم در آن انتخابات به آقای خاتمی رای نداده‌ام، اظهار داشت: علیرغم این نکته، نمایش ظرفیت نظام جمهوری اسلامی برای ما شیرین‌تر از نتیجه انتخابات بود و به همین دلیل دوم خرداد را یک نقطه عطف و نقطه قوت برای نظام می‌دانیم.
جلیلی در پایان این بخش از سخنان خود تصریح کرد: امیدوارم ملتی که این همه تجربه درخشان در تاریخ خود دارد، بعد از این هم روز به روز مسیر پیشرفت و تعالی را بهتر از گذشته برای خود رقم بزند.
در بخش دیگری از این مناظره شکوری راد به دو شعار اصلی دوم خرداد از منظر خود یعنی قانون‌گرایی و کرامت انسانی اشاره کرد و اظهار داشت: هر چند که امروز صحبت در خصوص قانون‌گرایی آسان به نظر می‌رسد اما در آن زمان بیان این موارد مشکلات خاص خود را داشت و فضا برای این موارد آماده نبود. اما خاتمی با شعار اجرای قانون در انتخابات حاضر شد و این شعار هنوز هم مهم‌ترین شعار جریان دوم خرداد است که متاسفانه همچنان محقق نشده است.
وی با بیان اینکه توفیقات خاتمی تنها به این عرصه‌ها محدود نمی‌شود افزود: خاتمی موفق شد این موارد را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کند و مردم را در این زمینه آگاه نماید که این چنین امروز شاهدیم مردم حق خود را مطالبه می‌کنند.
عضو جبهه مشارکت با بیان اینکه دولت بعد از خاتمی دولت رجعت‌گرا بود گفت: این دولت میل به بازگشت داشت و تلاش کرد تمام دستاوردهای دولت اصلاحات را به تباهی بکشاند.
شکوری راد با بیان اینکه به نظر بنده بزرگترین دستاورد دولت خاتمی در مباحث اقتصادی بود خاطرنشان کرد: خاتمی در این زمینه شعاری مطرح نکرد اما در تمام سال‌های انقلاب و یا حتی بالاتر از آن از دوران مشروطه تا کنون هیچ دولتی به اندازه دولت خاتمی به اقتصاد مملکت خدمت نکرده است.
وی در همین زمینه اضافه کرد: دولت اصلاحات برخی از مقوله‌های فرهنگی اقتصاد در برنامه‌ریزی و اجرا را نهادینه کرد و مهم‌تر از آن تقویت نظارت بر ساختارهای دولتی بود که در این دولت به خوبی انجام شد.
عضو جبهه مشارکت با بیان اینکه در آن مقطع ۱۶ نهاد مختلف بازرسی موثری بر عملکرد دولت داشتند گفت: اکنون حتی یکی از آن نهادهای ناظر نیز وجود ندارد و گزارش سازمان بازرسی کشور در مورد عملکرد دولت کنونی نیز سانسور می‌شود.
شکوری راد با بیان اینکه دولتی که نظارت بر آن وجود نداشته باشد، به فساد کشیده خواهد شد، یادآور شد: در دوران خاتمی زیرساخت‌های اقتصادی کشور به حدی پیشرفت کرد که در آن زمان پیش‌بینی شد بعد از گذشت ۲۰ سال می‌توانیم به کشور شاخص منطقه تبدیل شویم اما اکنون رشد اقتصادی بر اساس آمار بانک مرکزی نیم درصد است.
وی در پایان این بخش از سخنان خود اظهار داشت: تفاوت‌ها در عملکرد دولت کنونی با دولت اصلاحات به حدی زیاد است که حتی بچه دبستانی هم می‌تواند به راحتی آن را تشخیص دهد.
بنابر این گزارش جلیلی در ادامه این مناظره با اشاره به اظهارات شکوری‌راد در خصوص دستاوردهای دولت اصلاحات اظهار داشت: یک مثل رایج نیز وجود دارد که از فردی پرسیدند که بزرگترین دستاورد دوم خرداد چه بوده است، که وی در پاسخ گفت که بزرگترین دستاورد دولت خاتمی انتخاب احمدی‌نژاد بود.
وی افزود: احمدی‌نژاد در سال ۸۴ در انتخاباتی به پیروزی رسید که برگزار کننده آن دولت خاتمی بود بنابر این نمی‌توانند در خصوص این انتخابات بحث تقلب را مطرح کنند.
سردبیر نشریه راه با تاکید بر اینکه بنده هم قبول دارم مردم در دوران دولت اصلاحات آگاه شدند یادآور شد: به نظر بنده یکی از نشانه‌های آگاهی مردم در جریان دوم خرداد همین انتخاب احمدی‌نژاد بود که کاری کاملا عقلانی بود در حالی که اقدامات جریان مخالف کاملا پوپولیستی بود.
جلیلی با بیان اینکه مردم در انتخابات مانند احزاب و جریان‌های سیاسی نگاه نمی‌کنند،‌خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد در انتخاب ۸۴ در مرحله اول پیروز نشد بلکه در مرحله دوم و با وجود انواع بمباران رسانه‌ای توانست آراء مردم را به خود جلب کند.
وی در همین زمینه اضافه کرد: در واقع مردم در آن زمان احمدی‌نژاد را ترجیح دادند و از این طریق اعلام کردند که احمدی‌نژاد گزینه اول ما نبوده اما او را در رقابت با هاشمی رفسنجانی انتخاب کرده‌ایم که این مسئله در هر رقابت دیگری نیز وجود خواهد داشت.
سردبیرنشریه راه با بیان اینکه ممکن است همان اتفاقی که در پایان کار دولت خاتمی برای احمدی‌نژاد رخ داد، در انتخابات آینده برای خودش هم تکرار شود تصریح کرد: مردم با هیچ فردی عقد اخوت نبسته‌اند و در هر انتخاباتی هر گزینه‌ای را که تشخیص بدهند انتخاب خواهند کرد.
جلیلی در ادامه سخنان خود به بحث دستاوردهای دولت اصلاحات پرداخت و اظهار داشت: خوب است که تاریخ را کامل مرور کنیم و بدانیم که پیش از مطرح شدن نام خاتمی برخی افراد مانند عبدالله نوری و عطاءالله مهاجرانی می‌خواستند دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی را تمدید کنند اما مقام معظم رهبری در مقابل این تلاش غیرقانونی ایستادگی کردند.
وی با بیان اینکه ۲۰ میلیون رای خاتمی در سال ۷۶ شامل بسیاری از مردم شمال شهر تهران تا مناطق محروم بشاگرد می‌شود، گفت: علیرغم این نکته اتفاقاتی که بعد از روی کار آمدن آقای خاتمی رخ داد چنین بود که نشان از اشغال این جبهه توسط افراد خاصی داشت که تلاش می‌کردند مطالبات خود را به عنوان مطالبات تمام مردم ایران نمایش دهند.
سردبیر نشریه راه در همین زمینه اضافه کرد: در آن زمان روزنامه‌های زیادی منتشر می شد اما تحریریه بسیاری از آنها مشترک بود که همگی یک مطلب خاص را بازتاب می‌دادند.
جلیلی با بیان اینکه سوم تیر ۸۴ این جریان را مبهوت کرد،‌گفت:‌ اگر اصلاح‌طلبان بعد از سوم تیر ۸۴ عملکرد خود را آسیب‌شناسی می‌کردند می‌توانستند راهبردهای بهتری برای آینده خود تدوین کنند که اینکار را نکردند.
سردبیر نشریه راه با بیان اینکه خاتمی نیز سفرهای استانی خود را با اتوبوس آغاز کرد و به دیدار خانواده شهدا رفت، تصریح کرد: بسیاری از رای‌دهندگان به خاتمی در سال ۷۶ از قاطبه مردم بوده است که متاسفانه در سال‌های بعد برخی در تفسیر رای آنها ظلم کردند.
شکوری راد در ادام این مناظره به انتخابات سال ۸۴ و پیروزی احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: بنده کاری به صحت و سقم آراء احمدی‌نژاد ندارم اما ممکن است در مرحله ریختن آرا در صندوق اتفاقاتی افتاده باشد که این موارد تخلف انتخاباتی است اما در آن انتخابات تقلبی رخ نداد چون تقلب به معنی نادیده گرفتن قانون در شمارش آرا است.
وی با بیان اینکه ما هم قبول داریم احمدی‌نژاد علیرغم این تخلف انتخاباتی در سال ۸۴ رای آورده است، افزود: در کنار تمام این موارد سؤال ما این است که چه کسانی به احمدی‌نژاد رای داده‌اند. احمدی‌نژاد برخلاف آن چیزی که بود خود را در بین مردم به عنوان اپوزیسیون نظام معرفی کرد و توانست در مقابل هاشمی که به عنوان مظهر نظام معرفی می‌شد، موفق شود.
عضو جبهه مشارکت در ادامه گفت: مردم می‌دانستندکه رهبری در دوم خرداد ۷۶ هنگامی که می‌خواست رای خود را به صندوق بیندازد، گفت: هیچ کس برای من هاشمی نمی‌شود و با این اظهار نظر خود عملا برنده انتخابات را پایین‌تر از هاشمی رفسنجانی قرار داد.
شکوری راد همچنین یادآور شد:‌ احمدی‌نژاد در آن مقطع شعاری در دفاع از کلیت نظام سر نداد هر چند که برخی از جهت‌گیری‌های عدالت‌طلبانه را ورود می‌داد و در مناظره تلویزیونی هم تمام دولت‌های بعد از انقلاب را فاسد و دزد معرفی کرد و با این کار خود انتخابات را به هم ریخت.
وی در همین زمینه اضافه کرد: احمدی‌نژاد که خود در راس حاکمیت قرار داشت در این انتخابات تندتر از ضدانقلاب‌ها موضع‌گیری کرد و تمام نظام جمهوری اسلامی را زیر سؤال برد و هاشمی و موسوی و خاتمی را یک کاسه کرد تا خود را منجی کشور جلوه دهد. بنابر این آراء احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر رای مردم به مقابله با سایر کاندیداها بود.
جلیلی در ادامه این مناظره با اشاره به صحبت‌های شکوری راد مبنی بر اینکه مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند که هیچ کس برای من هاشمی نمی‌شود، اظهار داشت: خوب است که آقای شکوری راد به جمله‌های بعد از این جمله نیز اشاره کند که مقام معظم رهبری با اشاره به رفاقت دیرینه خود با آقای هاشمی اعلام کردند که امیدوارم در انتخابات سال ۷۶ برای مردم رئیس‌جمهوری بهتر از هاشمی انتخاب شود.
بنابر این گزارش در این هنگام شکوری راد اعلام کرد که این سخن مقام معظم رهبری را ندیده‌اند که جلیلی نیز در پاسخ به وی تصریح کرد: این موارد اخباری هستند که در آرشیو نیز می‌توان به آنها دسترسی داشت اما باید تاکید کنم که همین فراموشی‌ها گاهی کار دست جریانات سیاسی می‌دهد.
سردبیر نشریه راه با انتقاد از سخنان شکوری راد که تلاش می‌کرد احمدی‌نژاد را اپوزیسیون نظام جلوه دهد، گفت: مهمترین مشکل این است که این صورت‌بندی‌های سیاسی برای کشور پاسخگو نیست و باید یادآوری کنم که کلید واژه احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر نیز اشرافیت بود که اتفاقا مورد اقبال عموم مردم قرار گرفت.
جلیلی با بیان اینکه اشرافی‌گری به معنای دنبال کردن همیشگی یک صورت‌بندی سیاسی خاص در جامعه است، خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد در انتخابات گذشته گفتمان جدیدی را مطرح کرد که در هیچ کدام از مسیرهای چپ و راست سیاسی موجود در کشور قابل تعریف نبود بنابر این برخی وی را پوزیسیون و برخی اپوزیسیون نامیدند.
وی با تاکید بر اینکه ارتجاع و تحجر به معنی باقی‌ماندن در همین صورت‌بندی سیاسی خاص است، یادآور شد: این صورت‌بندی‌های سیاسی برای مردم قابل قبول نبود بنابر این گفتمان جدید احمدی‌نژاد چالشی را در میان جریانات سیاسی ایجاد کرد چون برخی عادت کرده‌اند که همواره در ساختار حکومت نقشی داشته باشند.
سردبیر نشریه راه در همین زمینه اضافه کرد: برخی شکستن دوقطبی سیاسی کشور را تحمل نمی‌کنند و الگوی جایگزین برای آن ندارند، اظهار داشت: این جریانات در مقابل هر فردی که بخواهد برخلاف آنها حرکت کند، می‌ایستند و مانند انتخابات اخیر هزینه‌های زیادی را به ملت و کشور وارد می‌کنند.
شکوری‌راد در ادامه این مناظره به انتقاد از سخنان جلیلی مبنی بر حرکت پوپولیستی جریانات مخالف دولت پرداخت و اظهار داشت: احمدی‌نژاد خود مصداق بارز حرکات پوپولیستی است که بدون داشتن شناسنامه و برنامه مشخص و با تکیه بر شعارهای عوام‌فریبانه به صحنه آمد.
وی افزود: آیا عدالت به معنای توزیع چک‌پول در جامعه است؟ دولت باید زیرساخت‌های جامعه را اصلاح کند اما در این چند سال نه تنها عدالت محقق نشده بلکه فلاکت در بین همه مردم توزیع شده است.
شکوری راد با طرح این پرسش که آیا اکنون یک نهاد مدنی قدرتمند مانند احزاب در جامعه وجود دارد؟ ‌گفت: سؤال ما این است که در ۵ سال گذشته چه کمکی به تحزب در کشور شده است جز اینکه در مقابل آن ایستاده‌اند و می‌خواهند جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین را لغو مجوز کنند.
وی با انتقاد از جابجایی مکرر وزیران در دولت احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: جالب است که تمام وزرای برکنار شده مخالف احمدی‌نژاد می‌شوند و هیچ کس هم پاسخگوی مشکلات موجود نیست و می‌توان پیش‌بینی کرد که خود احمدی‌نژاد بعد از پایان کارش مدعی می‌شود که به ما اجازه ندادند کارهایمان را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه در مقابل اقدامات پوپولیستی، احزاب و روزنامه‌های آزاد و مستقل قرار دارند، اضافه کرد: نمی‌خواهم سرنوشت احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کنم اما کاملا مشخص است که مسیر کنونی به قهقرا می‌رسد.
نماینده مجلس ششم در ادامه سخنان خود به عزل بنی‌صدر در خرداد سال ۶۰ و حمایت منافقین از وی اشاره کرد و گفت: در ۳۰ خرداد سال ۶۰ مردم به خیابان‌ها ریختند و با منافقین که به حمایت از بنی‌صدر برخاسته بودند مقابله کردند.اما امروز صدا و سیما رهبران جنبش سبز را با منافقین مقایسه می‌کند.
شکوری‌راد همچنین به حوادث بعد از انتخابات سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته زمانی که موسوی اعلام کرد که برنده انتخابات است سه میلیون فرد در حمایت از وی در روز ۲۵ خرداد به خیابان‌ها آمدند و حامیان جنبش سبز در بام‌های خود الله‌اکبر گفتند، این جمعیت اگر قانع نمی‌شدند نوار سبز به دست خود نمی‌بستند ولی چون با آنها برخورد خشن شد، این روند متوقف شد.
وی با بیان اینکه در سال ۶۰ بسیاری از مردم خویشاوندان خود را که با منافقین همراهی می‌کردند به مسئولین معرفی می‌کردند، اظهار داشت: ‌امروز جنبش سبز به حدی پیش رفته است که در خانه‌های سران اصولگرا نیز برخی افراد به دست خود نوار سبز می‌بندند.
در ادامه این مناظره جلیلی با بیان اینکه نمی‌داند آیا منظور شکوری‌راد از سران اصولگر امثال آقای ناطق نوری است، اظهار داشت: مشکل ما این است که آقای شکوری راد همچنان در همان دو قطبی قدیمی به سر می‌برند و پوپولیستی که به آن اشاره کردم یک نمونه‌اش همین موضوع است.
وی در ادامه سخنان خود به مستندات زهرا رهنورد در خصوص دلایل پیروزی موسوی در انتخابات در گفت‌وگو با بی بی‌سی اشاره کرد و افزود: استناد به فرزند آذربایجان و داماد لرستان بودن مهم‌ترین استدلال‌های جریانی است که خود را روشنفکر ترین روشنفکران این کشور می‌داند و مدعی است که برای اجرای خردورزی و عقلانیت به میدان آمده است.
سردبیر نشریه راه مهمترین نمونه ارتجاع را باقی‌ماندن در همین تعصبات قبیله‌ای دانست و گفت: جالب است که براساس همین استدلال مردم آذربایجان باید به فرزند خود رای دهند اما مردم لرستان باید به جای فرزند خود که کروبی است به دامادشان که موسوی است، رای بدهند.
جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات شکوری‌راد مبنی بر اینکه در سال ۶۰ مردم حتی خویشاوندان خود را که با منافقین همراه بودند به مسئولین معرفی می‌کردند، خاطرنشان کرد: همگی حاضرین دراین سالن نام محسن روح‌الامینی را شنیده‌اند که ایشان مسئول دفتر بنده بود و زمانی که در حوادث بعد از انتخابات کشته شد، پدرش با چفیه بالای قبرش ایستاد و اعلام کرد که جان ما فدای مردم،‌نظام و رهبری و جالب است بدانید که ایشان در روز عاشورا هم پای نظام ایستاد.
وی با بیان اینکه شما می‌توانید مخالف احمدی‌نژاد باشید اما نباید سر خود را کلاه بگذارید، یادآور شد: بنده هم معتقدم که باید یک نظام نظارتی جدی در کشور وجود داشته باشد، اما به نظرم مشکل احمدی‌نژاد این است که به جای منتقد فقط معاند دارد.
سردبیر نشریه راه همچنین به سفرهای استانی دولت اشاره کرد و گفت: کاظم جلالی که رئیس ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ بود، اعتراف می‌کند که در سفرهای استانی ماه‌ها کار کارشناسی صورت می‌گیرد و نهایتا در جلسه هیئت دولت مواردی به تصویب می‌رسد. اما مشکل این است که برخی ملت را به شهروندان درجه یک و دو تبدیل کرده و فکر می‌کنند که فقط خودشان آدم هستند.
بنابر این گزارش در ادامه این جلسه دانشجویان حامی هر دو جریان نیز برخی از سؤالات و دغدغه‌های خود را مطرح کردند و سردبیر نشریه راه در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه به نظر شما سکوت حاکم بر جامعه نیز دستاورد دولت اصلاحات بوده است، اظهار داشت: ‌بنده که سکوتی در جامعه نمی‌بینم بلکه فقط فریاد عظیم خیزش ملت ایران برای تمنای عدالت را مشاهده می‌کنم.
وی افزود: در سال‌های گذشته ابزار رسانه از این ملت دریغ شد اما رسانه‌ای به نام صندوق رای فریاد آنها را نمایان کرد.سؤال ما این است که چه طور در زمانی که ۱۰ میلیون ایرانی از امکانات اولیه زندگی محروم بودند کسی فریاد آنها را نشنید اما اکنون که می‌خواهند سخن خود را بیان کنند به آنها اجازه حرف زدن داده نمی‌شود.
سردبیر نشریه راه با تاکید بر اینکه جنبش سبز جنبش ضد اعتراض است، گفت: جنبش اصلی اعتراض همان خیزش گسترده و عمومی مردم است که علیرغم فضاسازی‌های موجود نظر خود را در صندوق رای اعلام کرد و فرد مورد نظر خود را انتخاب کرد.
جلیلی با بیان اینکه خوب است همه به صدای مردم گوش کنند، خاطرنشان کرد: صدای مردم که اکنون با استفاده از جمهوریت نظام فریاد زده می‌شود اعلام می‌کند که یک برابر یک است.
در ادامه این جلسه شکوری‌راد در پاسخ به این سؤال یکی از دانشجویان که خواستار مشخص شدن موضع وی در خصوص ولایت فقیه شده بود، اظهار داشت: اینجا جلسه مناظره است و نه جلسه تفتیش عقاید و بنده مخالفم با این نکته که هر فردی که سخن جدیدی بیان کرد، بپرسیم که آیا شما ولایت فقیه را قبول دارید یا نه، بنده قانون اساسی را قبول دارم و همه را به آن دعوت می‌کنم.
وی افزود: آیا اصل حقوق ملت با اصل ولایت فقیه که در قانون اساسی وجود دارد، برابر است یا خیر؟ تمام سخن موسوی در انتخابات اخیر همین اجرای قانون بود.
نماینده مجلس ششم همچنین گفت: بنده در همین جلسه می‌توانم ثابت کنم که چه کسانی در این مملکت از رانت اقتصادی برخوردارند و تمام پروژه‌های اقتصادی دولت نیز اکنون در اختیار آنها قرار دارد.
شکوری‌راد در بخش دیگری از سخنان خود به اظهارات جلیلی در خصوص محسن روح‌الامینی اشاره کرد و یادآور شد: بنده آقای روح‌الامینی را می شناسم و باید اعلام کنم که وی فرزند خود را روی دستش نگرفت تا دفن کند و اعلام نکرد که چون پسرش در جنبش سبز بوده، مردن او اهمیتی ندارد بلکه اکنون پای قصاص فرزند خود ایستاده است.
وی همچنین اضافه کرد: اگر روح‌الامینی از حیثیت خود می‌گذرد و در روز عاشورا یا در مقابل رهبری آن سخنان را مطرح می‌کند برای پیگیری قصاص قاتل فرزندش است.
نماینده مجلس ششم همچنین یادآور شد:‌ بنده می‌دانم که آقای روح‌الامینی اخیرا گفته که سرم را بر کدام دیوار بگذارم که اکنون یکی از قاتلین پسرم در دولت است و یکی دیگر در شهرداری.
شکوری راد در ادامه این جلسه در پاسخ به سؤال یکی دیگر از دانشجویان که خواستار مشخص شدن موضع وی نسبت به عملکرد موسوی شده‌ بود، اظهار داشت: موسوی روی تخم چشم بنده جای دارد و من ایشان را فردی دلسوز برای انقلاب و این مملکت می‌دانم که می‌تواند مملکت را از وضعیت کنونی نجات دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مقایسه حضور مردمی در ۹ دی و ۲۵ خرداد اظهار داشت: در ۲۵ خرداد مردم بدون ساندیس و سرویس به خیابان‌ها آمدند در حالی که پیش از آن تهدید شده بودند اکنون نیز پیشنهاد ما این است که مجوز دو راهپیمایی مجزا برای حامیان موسوی و احمدی‌نژاد صادر کنند تا مشخص شود که حامیان چه کسی بیشتر است.
این نماینده مجلس ششم در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که از حمایت موسوی از اعدام تروریست‌ها انتقاد می‌کرد، یادآور شد: موسوی از این اقدامات حمایت نمی‌کند اما در این مملکت کاری کرده‌اند که مردم با اعدام تروریست‌ها نیز مخالفت می‌کنند که این مسئله میزان خطای جریان حاکم را نشان می‌دهد.
بنابر این گزارش جلیلی در ادامه این جلسه در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که از امکان ستاره‌دار شدن و اخراج خود بعد از بیان نظرات ابراز نگرانی می‌کرد،‌گفت: ‌بنده در یک سال اخیر دانشگاه‌های مختلف را با این فضای آزاد گفت‌وگو مشاهده کردم. اما مدافع این شرایط نیستم ولی مهم این است که ما آدرس اشتباه ندهیم.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا برخی در شعور مردم شک می‌کنند افزود: سؤال اصلی این است که منظور کدام مردم است، اصلا چرا برخی می‌گویند که احمدی‌نژاد با سیب‌زمینی رای آورد آیا این توهین به شعور ملت نیست؟
سردبیر نشریه راه در پاسخ به این انتقاد یکی از دانشجویان که مدعی بود در حوادث بعد از انتخابات جریان حاکم همه مردم را با یک چوب زده‌اند تصریح کرد: ما هم این نقد را مطرح می‌کنیم و معتقدیم که تمام آرای مخالفان احمدی‌نژاد به آن جریانی که شعارهای ساختارشکنانه مطرح می‌کنند تعلق ندارد. یعنی انتقاد ما این است که تمام ۱۳ میلیون موسوی اکنون به نفع یک جریان خاص مصادره می‌شود.
جلیلی همچنین با اشاره به اظهارات شکوری‌راد در خصوص تفتیش عقاید یادآور شد: برخی سؤالات را برعکس مطرح می‌کنند چون اکنون موضوع اصلی مقابله با جمهوریت نظام است و دلیل حمله به رهبری نیز همین اصل است که وی حاضر به مقابله با آراء مردم نشد.
وی با تاکید بر اینکه امروزه باید جمهوریت نظام را تثبیت کنیم، اظهار داشت: در انتخابات اخیر برخی به این بهانه که چپ و راست، هاشمی،‌موسوی، کروبی، موساد و غرب همه در یک جریان هستند می‌خواستند آراء مردم را نادیده بگیرند که مقام معظم رهبری در مقابل این جریان ایستادگی کردند.
بنابر این گزارش شکوری‌راد در ادامه این جلسه در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که خواستار ارائه توضیحاتی در خصوص کنفرانس برلین،‌ماجرای کوی دانشگاه و قتل‌های زنجیره‌ای در دولت خاتمی شده بود،اظهار داشت: در مورد قتل‌های زنجیره‌ای خود آقای خاتمی اعلام کرد که تاوان پیگیری این موضوع را دادیم که تاوان آن حوادث کوی دانشگاه بود.
وی همچنین کنفرانس برلین را شوی تبلیغاتی صدا و سیما علیه اصلاحات خواند و افزود: علیرغم تمام این موارد در زمان اصلاحات در عرصه بین‌المللی ایران جایگاه خاصی داشت و رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس سازمان ملل منتظر می‌نشست تا نوبت به سخنرانی خاتمی برسد اما اکنون اگر احمدی‌نژاد ۵۰ نامه دیگر هم به رئیس‌جمهور آمریکا بفرستد پاسخی دریافت نخواهد کرد.
نماینده مجلس ششم در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص جاسوسان حلقه کیان در دوران اصلاحات نیز گفت: اگر در آن زمان ۱۰۰ جاسوس در کشور وجود داشت که وای به حال وزارت اطلاعات و سایر نهادهای امنیتی کشور هر چند که در این سال‌ها هر فردی که به اتهام جاسوسی دستیگر کردند نهایتا آزاد می‌شد.
جلیلی سردبیر نشریه راه نیز در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که چرا برخی اعضای شورای نگهبان در انتخابات اخیر از یک کاندیدای خاص حمایت می‌کردند اظهار داشت: این افراد اشتباه کردند.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا به نظر شما نباید به مخالفان دولت اجازه تجمع داد، افزود: نمی‌توان از جمهوریت نظام صرفا حقوق خود را مطالبه کرد و به تکالیفی که در این میان وجود دارد، بی‌توجه بود یعنی اگر فردی قانون کشور را به رسمیت بشناسد، نمی‌تواند اصل انتخابات آزاد را در آن زیر سؤال ببرد.بنابر این نمی‌توان به فردی که قصد دارد زمین بازی را به هم بریزد، مجوز تجمع داد.
سردبیر نشریه راه با تاکید بر اینکه نظام برای حفظ قواعد جمهوریت نباید به مخالفان دولت اجازه تجمع بدهد، تصریح کرد: در ۹ دی ماه ملت برای حفظ قاعده نظام وارد میدان شدند و در این تجمع هیچ فردی تصویر احمدی‌نژاد رابه دست نداشت بنابراین قانون برای همه قانون است و نمی‌توان در داخل نظام تنها به برخی از ظرفیت‌ها تکیه کرد.
جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی عملکرد دولت خاتمی در کنترل برخی اعتراضات مردمی اشاره کرد و گفت:‌ اتفاقات اخیر تهران چندان بی‌سابقه نبود و در دوره خاتمی نیز چندین نمونه از اعتراضات مردمی در حوادث سیاسی را شاهد بوده‌ایم که آمار و اطلاعات آن در شهرهای سبزوار، ایذه، سمیرم و فیروز آباد و همچنین آمار کشته‌شدگان این حوادث به نقل از مسئولان دولت اصلاحات و شخص خاتمی در آرشیو رسانه‌ها موجود است. اما فردی حاضر به پیگیری خون این مردم نشد. چون رنگ خون آنها سبز نبود.
بنابراین گزارش در ادامه این جلسه یکی از دانشجویان با حضور در پشت تریبون مطالبی را خطاب به شکوری‌راد مطرح کرد و برخی از تناقضات گفت‌وگوی وی را یادآور شد که شکوری‌راد در پاسخ به اعتراضات این دانشجو خطاب به وی گفت: آیا شما هم در حوادث سال گذشته باتوم به دست گرفتید و در خیابان دختر مردم را زدید؟ که دانشجوی منتقد نیز خطاب به وی اعلام کرد بنده افتخار می‌کنم که در مقابل اغتشاشگران و برای دفاع از ناموس کشورم در صحنه حاضر می‌شوم.
شکوری‌راد در ادامه گفت: بنده نمی‌دانم که اظهارات آقای جلیلی در خصوص حوادث سمیرم و سبز‌وار چه ارتباطی به حضور گسترده مردم در خیابان‌ها دارد.
وی در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: اگر در این مملکت غارتگر بیت‌المال وجود دارد رهبری می‌تواند با استفاده از قوه قضائیه آنها را دستگیر کرده و حتی اعدام کند شما مگر تابع رهبری نیستید پس به وی بگویید که با این مفاسد مقابله کند.
شکوری‌راد همچنین به انتقاد از برخورد با برخی اصلاح‌طلبان در حوادث پس از انتخابات پرداخت و یادآور شد: سؤال ما این است که علیرغم شعار مبارزه با مفاسد اقتصادی چرا تاج‌زاده با وجود تمام خدماتش به کشور حتی یک خانه هم ندارد، او را به زندان هم انداخته‌اید.
این نماینده مجلس ششم ادامه داد: ‌باید ابوذر باشید تا در مقابل مفاسد اقتصادی شعار دهید نه اینکه خودتان همه چیز داشته باشید اما شعار مبارزه با مفاسد را همچنان سر بدهید.
شکوری‌راد در پایان سخنان خود اظهار داشت: بنده در پایان به تمام شهدای جنبش سبز درود می‌فرستم و فکر می‌کنم که مردم در مقابل بی‌احترامی به قانون می‌ایستند.
بنابر این گزارش در این هنگام دانشجویان حاضر در سالن به صورت هم صدا شعار مرگ بر دروغگو را سر دادند که شکوری راد نیز با آنها همراهی کرد.
جلیلی هم در پایان این نشست با بیان اینکه در زمان خاتمی حتی نمی‌توانستند شورش در یک شهر کوچک را هم کنترل کنند، اظهار داشت: ‌در آن زمان آمار کشته‌شدگان کاملا مشخص است اما نمی‌دانم چرا با این کشته‌شدگان عملکرد دولت زیر سؤال نمی‌رود، به نظر چون آنها طرفدار اصلاحات نبودند کسی از خون آنها دفاع نمی‌کند.
در پایان این جلسه در حالی که جلیلی سخنرانی می‌کرد میکروفن او به دلیل اتمام وقت سخنرانان قطع شد و دانشجویان حامی هر دو جریان نیز با سر دادن شعارهایی به حمایت از جریان خود پرداختند.

* مناظره وحید جلیلی با علی شکوری راد در نشست “جریان های سیاسی گفتمان و عملکرد” در آمفی تئاتر شهید بهرامی دانشگاه علم و صنعت ایران در ۲ خرداد ۱۳۸۹

فرستادن یک دیدگاه