سینمای کنونی ایران قرار بود انقلابی باشد | سخنان در نشست نقد و بررسی چشم‌انداز جشنواره فیلم فجر
۱۱ بهمن, ۱۳۸۹ | دسته‌بندی شده در میــزگـــــــــرد

می‌خواهم بدون پرده و واضح صحبت کنم به همین دلیل می‌گویم در برخی دوران‌ها، رانت‌های بسیاری به جریان روشنفکری داده شد و سینمای کنونی، سینمای ۱۰۰ درصد دولتی اما ضد انقلاب است. سینمایی که همه چیز خود را از دولت گرفته اما یک ضد انقلاب به تمام عیار است.

مصداق صحبت‌هایم فیلمی با نام «زادبوم» است که حوزه هنری تمام بهای این فیلم را پرداخت کرد، ولی این فیلم به شکل گل‌درشتی بسیجیان را مسخره می‌کند که این افراد در این فیلم فریاد می‌زنند «حقیقت برو گم شو!» و این به این معنا است که حوزه هنری پولی را خرج کرده است تا بسیجیان را مسخره کند.
فیلم بعدی قابل ذکر «تنها دو بار زندگی می‌کنیم» است که در این فیلم، فردی که سال‌ها قبل عضو گروهک‌ها بوده است بعد از سال‌ها تصمیم می‌گیرد تا افرادی را که مسبب اخراج او در زمان دانشجویی‌اش و به دلیل گروهکی بودنش بوده‌اند؛ بکشد، ولی وقتی تصمیم می‌گیرد تا یک فرد مذهبی مؤثر در آن جریا را بکشد از این تصمیم منصراف شده و او را رها می‌کند، ولی این فرد مذهبی خود اسلحه را برداشته به طرف مغزش گرفته و خودش را می‌کشد.
تمام این فیلم‌ها را حوزه هنری ساخته است و پول‌ها خرج آن کرده است. حوزه هنری‌ای که قرار بود پای اصول این انقلاب بایستد!
به اعتقاد من، سینما باید دولتی باشد زیرا ما انقلابی داشته‌ایم که دولت نماینده این انقلاب و مردم است ولی آیا همین دولت‌ها با آثار سینمایی خود وفادار به انقلاب بوده‌اند؟!
انتظار می‌رود از دولت پرافتخار کنونی که به انرژی هسته‌ای نیز دست یافته است، یک فیلم سینمایی از «شهید رجایی» که مصداق مردمی بودن است، بسازد. به اعتقاد من سینما باید دولتی باشد اما با آرمان‌های انقلابی. اگر سینما مردمی شود روشنفکری حذف خواهد شد.
سینمای ما جغرافیای سینمایی ندارد و از ۱۰۰ فیلم خود ۹۰ تای آن از منطقه تجریش تا ونک است و من بر این اعتقاد هستم که ما به جای سینمای ایران، یک کلاژ تصویری داریم که اسمش را سینما گذاشته‌ایم در حالی که این کلاژ، هیچ تاریخ و فرهنگی در خود ندیده است.
در کشور ما ۶ هزار و ۲۰۰ شهید ترور وجود دارد، از رئیس جمهور گرفته تا غیره، ولی آیا یک فیلم سینمایی از این افراد وجود دارد؟! حال بیاییم کلاه خود را قاضی کنیم، اگر قرار بود هالیوود از این افراد فیلم بسازد، تا به حال چند فیلم ساخته بود؟

 

* سخنان در دومین نشست نقد و بررسی چشم‌انداز بیست‌و‌نهمین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور «مهدی کلهر» مشاور فرهنگی پیشین رئیس‌جمهوری، «مسعود فراستی» منتقد سینما، «وحید جلیلی» روزنامه‌نگار و «محمد‌تقی فهیم» مجری‌ـ‌کارشناس، فرهنگسرای رسانه، ۸۹/۱۱/۱۱

فرستادن یک دیدگاه